PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: pozytywne zmiany w ratownictwie medycznym

  • PAP/em    10 listopada 2015 - 19:47
Mazowsze: pozytywne zmiany w ratownictwie medycznym

W celu dalszej profesjonalizacji i rozwoju systemu celu ratownictwa medycznego należy wprowadzić w nim kolejne zmiany (fot. fotolia)

Dzięki przeprowadzonej reorganizacji systemu skrócił się czas dojazdu karetki do pacjenta - poinformował wojewoda Jacek Kozłowski.
Kozłowski powiedział, że celem zmiany systemu ratownictwa medycznego, która w ciągu ostatnich ośmiu latach miała miejsce na Mazowszu, było stworzenie systemu profesjonalnego, efektywnego, zintegrowanego, a przede wszystkim sprawnego i szybkiego w działaniu. Podkreślił, że nakłady na ratownictwo były stale zwiększane i w tym czasie wzrosły o 60 proc., czyli ponad 72 mln zł.

W efekcie reorganizacji na Mazowszu powstało sześć dużych rejonów operacyjnych z pięcioma centrami dyspozytorskimi i jedną dyspozytornią medyczną. Zmniejszono liczbę rejonów operacyjnych z 48 w 2006 r. do sześciu w 2012 r. W każdym rejonie utworzono stanowisko lekarza koordynatora centrum dyspozytorskiego.

Karetka szybciej u pacjenta

Wzrosła natomiast liczba miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego z 88 do 127, co zdaniem Kozłowskiego znacząco przyczyniło się do skrócenia czasu dojazdu do pacjenta. - Gęstsze rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego, więcej miejsc wyczekiwania oznacza krótszy dystans do pokonania przez karetkę w drodze do pacjenta i wyczekiwanie bliżej potencjalnego zdarzenia - wyjaśniał wojewoda. Podkreślił, że na Mazowszu nie ma ani jednego miejsca, gdzie czas dojazdu do najbliższego ośrodka kardiologii inwazyjnej przekraczałby tzw. złotą godzinę.

Na Mazowszu wzrosła też liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), obecnie działa ich 29. Od 2010 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie działa centrum urazowe, do którego zadań należy m.in. kompleksowa diagnoza i wielospecjalistyczne leczenie pacjenta w zakresie terapii ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała.

W planach centrum urazowe dla dzieci

Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Michał Borkowski dodał, że tworzone jest centrum urazowe dla dzieci, w planach jest też pięć nowych szpitalnych oddziałów ratunkowych i dodatkowo jeden dla dzieci. Urząd chce również zwiększenia miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego.

Na Mazowszu działają dwie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - w Warszawie i Płocku. Warszawska baza jest przygotowana do nocnych lotów, dzięki systemowi wsparcia naziemnego. "Jesteśmy pierwszym i jak dotąd jedynym województwem, gdzie (...) śmigłowiec może latać w nocy" - podkreślił Kozłowski. Zaznaczył, że jest to możliwe dzięki wyznaczeniu w każdej gminie miejsc startów i lądowań śmigłowca, a także dzięki współpracy ze strażą pożarną, która oświetla i zabezpiecza miejsce lądowania.

W 2008 r. w Płocku i Legionowie uruchomiono wodne zespoły ratownictwa medycznego. Zostały one wyposażone w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny oraz łodzie ratunkowe; jako jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego pełnią sezonowe dyżury na zbiornikach wodnych.

Będą kolejne zmiany

Kozłowski dodał, że w celu dalszej profesjonalizacji i rozwoju systemu celu ratownictwa medycznego należy wprowadzić w nim kolejne zmiany. - Uważam, że jest najwyższy czas, żeby być może nowy rząd i nowy parlament przymierzyli się do kompleksowej zmiany systemu ratownictwa medycznego i przekształceniu Państwowego Ratownictwa Medycznego w ratownictwo publiczne - ocenił. Wyjaśnił, że można m.in. zwiększyć integrację ratownictwa medycznego ze strażą pożarną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.