PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze, służba zdrowia, 62 mln zł od sejmiku na oddłużenie mazowieckich szpitali

  • pt    15 grudnia 2014 - 17:37
Mazowsze, służba zdrowia,  62 mln zł od sejmiku na oddłużenie mazowieckich szpitali
fot.fotolia

Radni województwa mazowieckiego zaapelowali do ministerstwa zdrowia o uruchomienie funduszu zapasowego NFZ. Jednocześnie podjęli decyzję o przeznaczeniu 62 mln zł na pożyczki dla mazowieckich szpitali.




Wszystkie szpitale w kraju borykają się z niedofinansowaniem i niedoszacowaniem procedur medycznych. Mazowsze ma jeszcze jeden problem.

Część odprowadzanej przez nas składki zdrowotnej zamiast trafiać na leczenie w naszym województwie, przekazywana jest do innych regionów, to tzw. „janosikowe bis”, które w latach 2010-13 wyniosło 3,5 mld zł.

Czytaj: Kutno: szpital ma zarządcę przymusowego

Radni województwa zaapelowali do ministerstwa zdrowia o uruchomienie funduszu zapasowego NFZ. Jednocześnie podjęli decyzję o przeznaczeniu 62 mln zł na pożyczki dla mazowieckich szpitali.

– Obecny system wymaga naprawy. Szpitale nie dostają wystarczającej puli środków aby móc robić to, co powinny – leczyć pacjentów. W efekcie kolejki do specjalistów się ciągle wydłużają, a same szpitale aby leczyć ludzi muszą się zadłużać. To po stronie NFZ leży odpowiedzialność za opłacanie leczenia – powiedział marszałek Adam Struzik.

Czytaj: NIK: W Warmińsko-Mazurskiem dzieci leczone w złych warunkach

– Samorządy nie mogą wyręczać NFZ. Nie mamy jednak wyjścia – jeśli nie pomożemy naszym placówkom, ucierpią na tym pacjenci – dodał

– W tej chwili mamy trudne negocjacje z mazowieckim oddziałem NFZ. Dotyczy to kontraktowania świadczeń na przyszły rok, ale rozmawiamy też o nadwykonaniach. Aby ulżyć naszym szpitalom i pomóc im wyjść z tej trudnej sytuacji pożyczki są niezbędne – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Koniec roku to czas negocjacji prowadzonych przez szpitale z NFZ. Niestety, podczas gdy średni przyrost środków w kraju wynosi 0,56 proc., mazowieckie NFZ otrzyma tylko o 0,11 proc. środków więcej niż przed rokiem.

Poza tym większe pieniądze są potrzebne na wprowadzenie tzw. pakietu onkologicznego. Nie ma jednak na to dodatkowych pieniędzy – środki na pakiet zostały przesunięte kosztem innych specjalności.

Największy spadek na całym Mazowszu dotyczy i tak dotychczas niedoszacowanych usług – m.in. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, rehabilitacji leczniczej, opieki paliatywnej i hospicyjnej czy leczenia stomatologicznego.

Zbyt niskie kontrakty to coroczny problem wszystkich szpitali na Mazowszu. Kwoty na leczenie pacjentów są nieadekwatne do potrzeb.

Każdy rok szpitale kończą z nadwykonaniami, które wymuszają na placówkach zadłużanie się. Część pieniędzy udaje się szpitalom odzyskać, ale NFZ nigdy nie pokrywa całości poniesionych przez nie kosztów.

– Wiele razy apelowaliśmy do kolejnych ministrów zdrowia, do premiera o to, by uwzględniono realia dotyczące leczenia pacjentów na Mazowszu – mówił marszałek Struzik. – Bez zmiany zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zapewniających realny wzrost nakładów pieniężnych oraz właściwej wyceny procedur medycznych funkcjonowanie podmiotów leczniczych jest zagrożone – dodaje marszałek.







×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.