PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze, szpital psychiatryczny: obiekt będzie najnowocześniejszy w Europie

  • bad    25 lipca 2015 - 11:00
Mazowsze, szpital psychiatryczny: obiekt będzie najnowocześniejszy w Europie

Szpital psychiatryczny w Ząbkach będzie najnowocześniejszy w Europie. Fot. Marta Gadecka

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom – taki będzie nowy szpital „Drewnica” w Ząbkach. Dzięki instalacjom najnowszej generacji obiekt ma szansę stać się najnowocześniejszym szpitalem psychiatrycznym w Europie.
– Stan szpitali psychiatrycznych w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. „Drewnica” będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Obecne budynki pochodzą z końca XIX w. lub początku XX w. – powiedział marszałek Adam Struzik. – Obiekt, który powstanie, będzie m.in. wykorzystywał najnowsze technologie dotyczące odnawialnych źródeł energii. Pacjenci stacjonarni, jak i ambulatoryjni będą tu leczeni w godnych warunkach. Takich, na jakie zasługują – dodał marszałek.

Problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej ludzi. Według danych GUS w 2012 r. w warunkach ambulatoryjnych leczyło się w naszym kraju ponad 1,3 mln osób z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W przypadku zaburzeń nerwicowych i nastroju odnotowano w tym samym roku łączny wzrost aż o ponad 87 tys. Aby wszyscy mogli być skutecznie leczeni, potrzebne są m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.

Źródła odnawialne zasilą szpital w Ząbkach

Nowy szpital „Drewnica” w Ząbkach będzie funkcjonował w harmonii z naturą. Znaczna cześć energii cieplnej będzie pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Obok szpitala powstanie instalacja kolektorów słonecznych. Wybudowany zostanie też system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system przechowa zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń.

Wszystko to będzie możliwe dzięki wydajnej technologii STES – systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Jest to pilotażowy projekt pod nazwą EINSTEIN – pierwszy tego typu realizowany w Polsce. Został dofinansowany z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR).

Budynek zaprojektowano z myślą o pacjentach oraz wszystkich pracownikach szpitala. Jego gwieździsty kształt nie tylko ułatwi komunikację wewnątrz szpitala, ale zapewni również bezpieczeństwo pacjentom.

Główny pawilon zostanie zbudowany z siedmiu segmentów – wszystkie będą połączone tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą duży ogród zimowy i prowadzącą do miejsc terapii i wypoczynku. W kompleksie znajdą się m.in.: centrum rehabilitacyjne oraz oddziały łóżkowe dla stałych pacjentów. W części rekreacyjno-sportowej będą nie tylko ławki, stół do tenisa stołowego i stanowiska do gry w szachy, ale też alejki spacerowe.

Powierzchnia nowego szpitala wyniesie 22 tys. m2, a dla pacjentów będzie dostępnych 300 łóżek na kilku oddziałach, m.in. ogólnopsychiatrycznym, psychogeriatrycznym czy chorób afektywnych.

Otwarcie szpitala najpóźniej za 3 lata

Generalny wykonawca – firma Budimex S.A. – podzielił inwestycję na dziesięć odcinków roboczych, na których prace trwają jednocześnie. Wartość projektu to 118 mln zł.KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2015-07-28 01:11:09

    W tym Szpitalu, na pewno, Będą CI siedzieli, Co małżeństw jednopłciowych I in vitro chcieli.
  • EWA, 2015-07-27 09:15:24

    zamiast budowac psychiatryczne szpitale powinni kolesie przeciwdzialac anomaliom , ktore w tym kraju dotykaja ludzi na codzien przez sterujace nimi bandy urzednikow! psychiatryki budujecie chyba dla ofiar systemu panujacego - waszymi grabami ulepionemu! odpowiedz na : a kto pani uwierzy? - t...ak doskonalych przekretow nie mozna zamknac w normalnym umysle kolesie! gratulacje.  rozwiń