PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: szpitale z dofinansowaniem na informatyzację

  • MN    3 października 2016 - 16:18
Mazowsze: szpitale z dofinansowaniem na informatyzację
Instytut Matki i Dziecka w połowie 2018 roku będzie miał system teleinformatyczny. (fot. wikipedia.org)

• Po środki unijne na informatyzację sięgają kolejne stołeczne szpitale.
Niebawem dzięki wsparciu z UE wprowadzone zostaną liczne udogodnienia dla pacjentów i personelu medycznego w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie i Instytucie Kardiologii w Aninie.
• Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty dla tych placówek otrzymają łącznie prawie 10 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020.
• Umowy na dofinansowanie projektów podpisano w poniedziałek, 3 października.
– Informatyzacja to przyszłość służby zdrowia – powiedział wicemarszałek woj. mazowieckiego Wiesław Raboszuk. – Wszystkie nowoczesne rozwiązania wprowadzane w ramach e-usług są bardzo ważne zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i personelu szpitala. Dzięki nim możemy zdalnie, bez wychodzenia z domu zapisać się na wizytę do lekarza, a placówki służby zdrowia mogą ograniczyć prowadzenie tradycyjnej dokumentacji medycznej - dodał wicemarszałek.

Informatyzacja w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Jak podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, dzięki środkom unijnym w Instytucie Matki i Dziecka już w połowie 2018 r. wdrożony zostanie system teleinformatyczny obejmujący zarządzanie dokumentacją medyczną i świadczenie usług on-line. Powstanie Elektroniczna Dokumentacja Medyczna i Elektroniczny Obieg Dokumentów.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Samodzielnym Zespołem Publicznych ZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Samodzielnym Publicznym ZOZ w Kołbieli, Samodzielnym Publicznym ZOZ w Celestynowie i Samodzielnym Zespołem Publicznych ZOZ w Wieliszewie. Partnerzy będą mogli korzystać z elektronicznych kartotek pacjentów, wystawiać e-skierowania w zakresie badań laboratoryjnych i diagnostycznych, a także prowadzić e-konsultacje medyczne ze specjalistami z instytutu.

Czytaj też: Gdzie leży przyczyna słabej informatyzacji urzędów?

– Chcemy ułatwić naszym pacjentom i jednostkom z nami współpracującym dostęp do instytutu – podkreślił Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Stąd pomysł na realizację tego projektu. Dzięki niemu wiele spraw będzie można załatwić drogą elektroniczną, bez konieczności przyjeżdżania do naszej placówki czy też przesyłania papierowej wersji dokumentacji – dodał.

W ramach projektu udostępnionych zostanie osiem e-usług. Pacjent drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu, będzie mógł zarejestrować się na wizytę, odebrać wyniki czy też sprawdzić swoją dokumentację medyczną.

Stworzony portal internetowy zwiększy dostęp do informacji o instytucie i pracownikach. Pacjenci dowiedzą się też o świadczonych usługach, wolnych terminach wizyt lekarskich i czasie oczekiwania na badania. Zintegrowany system leczenia ma usprawnić pracę instytutu, obsługę pacjentów i proces wymiany informacji oraz wiedzy między lekarzami.

E-usługi w Instytucie Kardiologii w Aninie

W drugiej połowie 2017 r. w Instytucie Kardiologii w Aninie dzięki środkom unijnym uruchomione zostaną e-usługi na platformie pacjenta i na platformie ePUAP. Powstanie Elektroniczny Obieg Dokumentów, w ramach którego zarchiwizowana zostanie tradycyjna dokumentacja. Strona internetowa i BIP zostaną zaktualizowane i dostosowane do potrzeb pacjentów, którzy przez ePUAP będą mogli złożyć wniosek, skargę, oświadczenia czy komunikować się z instytutem. Dzięki platformie zarówno pacjenci, jak i pracownicy otrzymają łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej, administracyjnej, a także do oferowanych szkoleń i konferencji.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.