PARTNER PORTALU
  • BGK

Medycyna szkolna. Ministerstwo Zdrowia zapowiada konsultacje społeczne ws. nowego systemu

  • MN    25 lipca 2017 - 10:12
Medycyna szkolna. Ministerstwo Zdrowia zapowiada konsultacje społeczne ws. nowego systemu
System opieki medycznej w szkołach czekają zmiany. (fot. pixabay)

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad założeniami nowego systemu medycyny szkolnej.
• Projekt ustawy w sprawie medycyny szkolnej określi podział finansowania zadań, uwzględniając budżety samorządów.

• Projekt zakłada kupno dentobusów – na początek po jednym na województwo.  

• Resort przewiduje też współpracę szkolnych gabinetów z placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Niebawem do konsultacji publicznych skierujemy projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – poinformowała na konferencji wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Zaznaczyła, że projekcie założeń znalazły się m.in. zasady współpracy szkolnych gabinetów z właściwym lekarzem POZ, a także tworzenie schematów systemu medycyny szkolnej w oparciu o doświadczenia Instytutu Matki i Dziecka.

Co ważne dla samorządów to fakt, że projekt precyzuje także podział odpowiedzialności w sposobie finansowania między budżet państwa, budżet samorządów i płatnika publicznego.

Czytaj też: Budżet NFZ: Zmiana planu finansowego 2017 r. Więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną

Planowany jest pięcioletni program, który pozwoli na utworzenie gabinetów dentystycznych w szkołach i ich wyposażenie. Program przewiduje także zakup dentobusów – początkowo po jednym na województwo.

Wiceminister podkreśliła, że trzeba na nowo zdefiniować rolę oraz zadania pielęgniarki, higienistki szkolnej i lekarza dentysty opiekującego się dziećmi.

Ważnym elementem nowej ustawy będzie wprowadzenie koordynacji opieki nad dzieckiem w szkole z zespołem POZ, pod którego opieką jest dziecko. Zdaniem resortu zdrowia jest to najlepszy sposób, aby zwiększyć efektywność działania medycyny szkolnej. Dzięki temu pielęgniarka środowiska nauczania lub higienistka szkolna będą miały informacje od POZ na temat chorób przewlekłych małego pacjenta i sposobów leczenia. Jest to ważne np. w przypadku dzieci z cukrzycą.

Czytaj też: Szpitale spoza sieci nie muszą bankrutować. Ratunkiem pacjenci z zagranicy

Prace nad nowym systemem medycyny szkolnej resort zdrowia prowadzi z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W systemie mają znaleźć się trzy nowe elementy: szkolne gabinety zdrowotne, szkolne gabinety dentystyczne oraz wspomniane dentobusy. Te ostatnie będą służyć w tych szkołach, które są zbyt małe, aby umieścić w nich gabinet stomatologiczny. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.