PARTNER PORTALU
  • BGK

Medyczna współpraca Mazowsza i Sztokholmu

  • JK/mazovia.pl    9 czerwca 2011 - 14:34
Medyczna współpraca Mazowsza i Sztokholmu

Mazowsze i Region Sztokholmski zacieśniają współpracę w zakresie służby zdrowia.
Wizyty lekarzy z Mazowsza w sztokholmskich placówkach, wspólne projekty np. z zakresu ratownictwa medycznego czy psychiatrii środowiskowej to tylko niektóre efekty trwającego od 2002 r. partnerstwa. Marszałek Adam Struzik oraz Torbjörn Rosdahl, przewodniczący zarządu Rady Regionu Sztokholmskiego, podpisali program współpracy na 2011 r.

Czytaj też: Dotacja z UE dla szpitala w Radomiu

Głównym celem partnerstwa jest wymiana informacji i doświadczeń oraz realizacja wspólnych projektów dotyczących m.in.: ochrony zdrowia i polityki społecznej, rozwoju i planowania regionalnego, ochrony środowiska oraz współpracy gospodarczej. Po ponad ośmiu latach wzajemnej współpracy możemy już mówić o wielu efektach. Lekarze z partnerskich miast uczestniczą w licznych konferencjach i seminariach oraz mają okazję przekonać się jak funkcjonują placówki w stolicy Szwecji czy Polski. Oba samorządy wzajemnie czerpią ze swoich doświadczeń.

W Polsce i na Mazowszu sprawnie funkcjonuje ratownictwo medyczne. Współpraca w tej dziedzinie zaowocowała w 2008 r. udziałem ekipy ratowniczej ze Szwecji w Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku. Dało im to możliwość obserwacji i porównania sposobu organizacji ratownictwa medycznego w Polsce i Szwecji.

Czytaj też: Współpraca zachodnich województw

W ramach psychiatrii środowiskowej to właśnie Region Sztokholmski jest liderem. Zainicjowany został tam system psychiatrycznej opieki nad pacjentem w jego własnym środowisku. Pacjenci, o ile jest to możliwie, nie przebywają w dużych klinikach psychiatrycznych, lecz we własnych domach i tam biorą udział w terapii. Dzięki temu udało się zredukować w Regionie Sztokholmskim liczbę łóżek szpitalnych z 40 tys. do 4 tys. W zamian rozbudowano silny system środowiskowej opieki. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. koordynatorów do opieki nad pacjentami. Koordynatorzy nie mają wykształcenia medycznego, uzyskują kwalifikacje po ukończeniu specjalnej 3-letniej szkoły. Pomagają pacjentowi zarówno w sprawach medycznych, jak i socjalnych, życiowych. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu hospitalizacji.

Mazowsze stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie, dlatego czerpanie wiedzy z doświadczenia naszych partnerów jest dla nas niezwykle cenne. Na Mazowszu znajduje się jedyne w Polsce Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu koło Warszawy (oceń prezydent). Różnicę pomiędzy szpitalami psychiatrycznymi, a ośrodkiem w Zagórzu widać już w sposobie odnoszenia się do młodych pacjentów. Tutaj mówi się o nich mieszkańcy ośrodka. Młodzi ludzie są pod stałą opieką specjalistów, uczestniczą w licznych warsztatach, kołach zainteresowań. W programie terapeutycznym uwzględniono również indywidualną pomoc w nauce oraz doradztwo zawodowe - zapobiegające wykluczeniu zawodowemu i społecznemu. Dzięki porozumieniu nawiązana została współpraca pomiędzy Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, a Sztokholmskim Centrum Terapii Maria Ungdom.

Sztokholm i Mazowsze wzajemnie podpatrują u siebie także nowinki technologiczne. To właśnie podczas wizyty u północnych partnerów naradziła się myśl o zakupie unikatowego w skali naszego kraju aparatu Gamma knife służącego do nieinwazyjnego i bezbolesnego leczenia guzów mózgu. Obecnie ten aparat znajduje się w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Medycy ze Sztokholmu mogli natomiast obejrzeć w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku lokomat - unikalne urządzenie pozwalające na naukę chodu dzieci i osób dorosłych z różnego rodzaju deficytami neurologicznymi i ortopedycznymi.

W tym roku współpraca  ma przebiegać w dziedzinie pediatrii, zdrowia publicznego, leczenia i rehabilitacji uzależnionej młodzieży oraz chorób zakaźnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.