PARTNER PORTALU
  • BGK

Miesiąc bezpłatnych badań w Piekarach

  • AW    3 października 2012 - 14:32
Miesiąc bezpłatnych badań w Piekarach

Od spirometrii, przez przeglądy stomatologiczne i badania cytologiczne, po badania prostaty i darmowe szczepienia – w Piekarach Śląskich rozpoczął się miesiąc bezpłatnych badań i specjalistycznych konsultacji medycznych.




Jak podaje piekarski amgistrat, na tak wielką skalę bezpłatne badania odbywają się w mieście po raz pierwszy. W akcję włączyły się zarówno szpital miejski, jak zdecydowana większość niepublicznych przychodni z Piekar Śląskich.

Celem akcji jest promowanie profilaktyki medycznej i propagowanie zdrowego stylu życia.

- Wiadomo, jak ważne jest zapobieganie i regularne badania, dlatego postanowiliśmy ułatwić do nich dostęp - mówi Jadwiga Musialik, naczelniczka wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Miasta. Stąd pomysł, żeby do akcji zaprosić niepubliczne przychodnie. - Nie mieliśmy żadnych problemów z namówieniem ich do udziału w przedsięwzięciu - podkreśla naczelniczka.

W każdej z przychodni można wykonać inne badania. Jest wśród nich spirometria (badanie wydolności płuc), pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu(dla palaczy), badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, porady z zakresu psychiatrii, badania prostaty dla mężczyzn powyżej 50 roku życia i wiele innych badań.

W ramach akcji odbędą się również dwie „białe soboty" - ginekologiczna i urologiczna. Obydwie zorganizuje szpital miejski w Piekarach Śląskich. Specjalny dzień przeznaczony jest także dla dzieci i ich rodziców - będzie można spotkać się z pediatrą, położną, specjalistą wad postawy i logopedą. Wszyscy będę udzielali darmowych porad i badać wszystkich chętnych.

Ważną częścią akcji będzie też Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Piekarach Śląskich, organizowany wspólnie z Fundacją DKMS Polska. 6. października będzie można zrobić coś, na czym osobo chorym zależy najbardziej - zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. To druga w Piekarach Śląskich edycja tej akcji.

Chętni będą mogli za darmo zaszczepić się przeciwko grypie oraz wirusowym zapaleniu wątroby typu B.

Oprócz tego, piekarski MOSiR przygotował - w ramach walki z otyłością najmłodszych - darmowe zajęcia dla dzieci szkolnych.

- Chodzi nam o to, żeby wskazać dzieciakom alternatywę dla telewizji i zbyt długiego wysiadywania przez komputerem. Sport jest zdecydowanie zdrowszy - wyjaśnia Łukasz Tomczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dlatego w dniach od 8. do 13. października dzieci będę mogły bezpłatnie korzystać z wyznaczonych obiektów MOSiRu - basenu, sali gimnastycznej i boisk. Do dyspozycji dzieci będą też trenerzy, którzy przybliżą zainteresowanym przepisy poszczególnych przepisów sportowych.

Wszystkie badania i konsultacje są całkowicie darmowe. Niektóre - jak przeglądy stomatologiczne - wykonać będzie można przez cały miesiąc. Inne - jak badania cytologiczne lub mammograficzne - w konkretnym dniu. - Wszystkich, którzy chcą wykonać badania lub zasięgnąć porady prosimy o kontakt bezpośrednio z przychodniami - mówi naczelniczka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM.

Szczegółowy harmonogram akcji można znaleźć na rozwieszonych w mieście plakatach i stronie internetowej piekarskiego magistratu (www.piekary.pl).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.