PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy mniejszych miast mogą mieć problem z dostępem do kardiologii interwencyjnej

  • Rynek Zdrowia    4 lipca 2016 - 16:56
Mieszkańcy mniejszych miast mogą mieć problem z dostępem do kardiologii interwencyjnej
W ocenie grupy AHP zmiany w finansowaniu szpitali doprowadzą do pogorszenia dostępu pacjentów do procedur ratujących życie (fot.arch.)

Jak podaje American Heart of Poland, w związku z zaproponowanymi przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz NFZ obniżkami wycen procedur medycznych, grupa AHP podjęła decyzję o zamknięciu sześciu ośrodków.
Trzy z planowanych do zamknięcia ośrodków to jednostki kardiologii interwencyjnej, a kolejne trzy - chirurgii naczyniowej.

Jak wskazuje grupa AHP, zamknięcie ośrodków w sześciu różnych placówkach do końca br. jest pierwszą konsekwencją opublikowania propozycji cięć wycen świadczeń z zakresu kardiologii inwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej, sięgających w przypadku niektórych procedur nawet 60 proc.

W ocenie grupy AHP oznacza to, że wbrew zapowiedziom przedstawicieli AOTMiT, NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia, zmiany w finansowaniu szpitali doprowadzą do pogorszenia dostępu pacjentów do procedur ratujących życie.

Ucierpią na tym szczególnie mieszkańcy mniejszych miast, w których funkcjonują te placówki. Do każdego zamykanego ośrodka w ciągu miesiąca trafiało średnio od 70 do 100 pacjentów z zawałem serca lub około 100 pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.