PARTNER PORTALU
  • BGK

Milion złotych na podkarpackie dyspozytornie medyczne

  • PAP    5 września 2013 - 09:22
Milion złotych na podkarpackie dyspozytornie medyczne

1 mln zł dotacji przeznaczył samorząd woj. podkarpackiego na wsparcie pięciu dyspozytorni medycznych, które powstaną w regionie. Placówki te będą częścią podkarpackiego systemu powiadamiania ratunkowego w ogólnopolskiej sieci 112.
Na Podkarpaciu powstanie pięć dyspozytorni w Krośnie, Sanoku, Mielcu, Przemyśli i Rzeszowie. Każda otrzyma po 200 tys. zł z budżetu województwa. Pieniądze będą przeznaczone na rozbudowę sieci dyspozytorskiej łączności radiowej. Budowa tej sieci ma zapewnić dyspozytorom łączność m.in. z zespołami ratownictwa medycznego i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na obszarze odsługiwanych powiatów.

Czytaj też: Numer 112 coraz bardziej informatyczny

Jak poinformował marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, w nowym systemie ratownictwa prawidłowe funkcjonowanie łączności będzie podstawą. "Dlatego zdecydowaliśmy się przekazać pieniądze na ten cel, bo to chodzi o nasze bezpieczeństwo" - dodał.

Aby stworzyć system łączności pomiędzy dyspozytorem a zespołami wyjazdowymi (karetkami) trzeba wybudować przemienniki łączności radiowej. Konieczne jest również wyposażenie ambulansów i członków zespołów wyjazdowych w urządzenia do utrzymania łączności, a także w urządzenia GPS oraz kupić odpowiedni program informatyczny.

Marszałek podkreślił, że wdrożenie systemu zapewni mieszkańcom regionu bezpieczny dostęp do uzyskania pomocy medycznej w sytuacjach nagłych. "Skuteczna reorganizacja systemu pozwoli na wzajemne uzupełnianie się tworzonych dyspozytorni oraz pełną zastępowalność, jeżeli zaistnieje taka potrzeba np. w sytuacji awarii jednej z dyspozytorni" - zaznaczył.

Na Podkarpaciu trzy dyspozytornie (w Mielcu, Krośnie i Sanoku) działać będą w ramach jednostek podległych samorządom powiatowym, natomiast pozostałe dwie (w Rzeszowie i Przemyślu) to jednostki samorządu województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • red., 2013-09-05 16:53:21

    Milion. Poprawiliśmy ten "kosztowny błąd". Dziękujemy.
  • totus, 2013-09-05 16:38:09

    miliard czy milion ?