PARTNER PORTALU
  • BGK

Miłomłyn chce być uzdrowiskiem. Projekt w tej sprawie jest gotowy

  • PAP    10 marca 2014 - 12:21
Miłomłyn chce być uzdrowiskiem. Projekt w tej sprawie jest gotowy

- Gmina Miłomłyn (woj. warmińsko-mazurskie) jest bliska nadania jej statusu obszaru uzdrowiskowego, co umożliwi w przyszłości prowadzenie tam lecznictwa sanatoryjnego. Gotowy jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.
Projekt rozporządzenia opublikowało na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia. Na początku marca minął termin zgłaszania uwag do tego dokumentu i czeka on na akceptację Rady Ministrów. Jak powiedział przewodniczący rady miejskiej Miłomłyna Paweł Jaskółowski, oznacza to, że trwające od 2008 roku starania o status obszaru uzdrowiskowego "weszły na ostatnią prostą".

Obszar ochrony uzdrowiskowej obejmie miasto i sąsiednie sołectwa: Bagieńskie-Zatoka, Bynowo, Kamieńczyk, Malinnik, Tarda, Wielimowo, Winiec i, Wólka Majdańska. Ministerstwo Zdrowia uznało, że okolica spełnia warunki środowiskowe, które umożliwią prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego.

Zdecydowały o tym cechy klimatu oraz złoża torfu o właściwościach leczniczych. Na działce o powierzchni 1,7 ha - położonej w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny - odkryto zasoby, które pozwolą na wydobycie 23 tys. m sześc. tej kopaliny. Badania potwierdziły, że tamtejsze borowiny można stosować w formie okładów, zawijań i kąpieli według wskazań lekarskich.

Nadanie gminie statusu obszaru uzdrowiskowego pozwoli jej, po wybudowaniu zakładów leczniczych, ubiegać się o status uzdrowiska. Sanatoria muszą powstać w tzw. strefie A czyli centralnej części obszaru uzdrowiskowego. Miałyby leczyć pacjentów z chorobami ortopedyczno-urazowymi, reumatologicznymi i dróg oddechowych.

Lokalny samorząd liczy, że funkcjonowanie uzdrowiska przyczyni się do znaczącego wzrostu ruchu turystycznego, przyciągnie inwestorów i stworzy nowe miejsca pracy.

Miłomłyn jest drugą - obok Fromborka - miejscowością w woj. warmińsko-mazurskich, która w tym roku może uzyskać status obszaru uzdrowiskowego. Procedurę ubiegania się o status uzdrowiska rozpoczął natomiast Lidzbark Warmiński. Jedynym uzdrowiskiem w regionie jest na razie Gołdap.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • przyrodnik, 2014-04-25 17:45:34

    Gmina chyba już znalazła pewien sposób na przyciągnięcie inwestorów, którzy na jej terenie będą mogli zbudować tzw. elektrownie wiatrowe, popularnie nazywane wiatrakami. Czy to aby nie koliduje ze statusem uzdrowiska? Znany jest powszechnie pogląd na temat czynników szkodliwych wywoływanych działani...em siłowni wiatrowych nie tylko na środowisko naturalne ale też na organizm ludzki.  rozwiń