PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister zdrowia: kontraktowanie na finiszu

  • Marzena Sygut/Rynek Zdrowia    12 grudnia 2012 - 15:58
Minister zdrowia: kontraktowanie na finiszu

Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz, na środowej konferencji prasowej (12 grudnia), poinformował że obecnie trwa finalizacja kontraktowania świadczeń z NFZ na rok 2013. - Najważniejsza gałąź systemu ochrony zdrowia, jaką jest opieka szpitalna została zakontraktowana na chwile obecną w 98 proc. - poinformował Arłukowicz.
Minister dodał, że na blisko 1000 szpitali w Polsce tylko ok. 30 jeszcze prowadzi negocjacje.

- Jesteśmy przekonani o tym, że w ciągu ostatnich dni, jeszcze przed świętami, zostaną one zakończone - podkreślił Arłukowicz.

Czytaj też:  Minister Arłukowicz uspokaja...

Trzymają rękę na pulsie

Według resortu zdrowia także w innych obszarach kontraktowanie jest już na finiszu.

Czytaj też:  Reforma NFZ zwiększy rolę regionów

- Opieka psychiatryczna w chwili obecnej jest zakontraktowana w 98 proc., świadczenia pielęgnacyjne w 95 proc., ratownictwo medyczne praktycznie w 100 proc., świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie, ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, opieka paliatywna i rehabilitacja lecznicza w 99 proc. - podkreślił minister zdrowia.

Dodał również, że najgorzej sytuacja przedstawia się na Dolnym Śląsku, gdzie do pełnego zakontraktowania świadczeń brakuje 12 proc. Jeśli chodzi o woj. mazowieckie, to zostało ono zakontraktowane niemal w 100 proc.

Przedstawiciele resortu podkreślili również, że te dane są dynamiczne i zmieniają się z godziny na godzinę. - Zobowiązaliśmy NFZ aby na bieżąco informował nas o postępie w kontraktowaniu. Codziennie regionalne oddziały wojewódzkie raportują do Centrali NFZ, a ta następnie przekazuje nam zebrane informacje. Tak będzie, aż do osiągnięcia 100 proc. zakontraktowanych świadczeń - wyjaśnił minister zdrowia.

Zdaniem resortu dobrze wygląda również sytuacja kontraktowania świadczeń z lekarzami POZ.

- Według ostatnich informacji uzyskanych od prezes NFZ, Agnieszki Pachciarz etap negocjacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej dobiegł końca. Od początku tygodnia lekarze ci podpisują umowy w całym kraju. O postępie w tej sprawie będziemy informować na bieżąco - zapewnił minister Arłukowicz.

Na razie tylko Ewuś

Minister Arłukowicz odniósł się również do sprawy wprowadzenia systemu eWUŚ, podkreślając, że system ten jest propozycją dla pacjenta, która ma mu ułatwić poruszanie się w bezpłatnej ochronie zdrowia.

- Obecnie my ten system wdrażamy, i jak każdy moment wprowadzania czegoś nowego jest on trudny, ponieważ zmieniamy istniejący system. Jesteśmy jednak przekonani, że po okresie testowania i w pierwszych tygodniach nowego roku wszystko będzie działać jak najlepiej. Dopóki do tego nie dojdzie, pacjent nadal będzie mógł zostać przyjęty do poradni czy szpitala na podstawie oświadczenia, którego wzór został już opracowany - zapewnił Arłukowicz.

Przypomniał również, że system eWUŚ, to tylko element informatyzacji. - To jest wyłącznie pewien etap. Naszym celem jest karta pacjenta, a także w przyszłości karta lekarza. Dla nas jest też niezwykle ważne to w jakich miejscach i gdzie pacjenta przyjął dany lekarz i w ilu miejscach ten konkretny lekarz pracuje - podkreślił minister.

Więcej czytaj na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.