PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister zdrowia Marian Zembala odwiedził Łódź

  • PAP    3 lipca 2015 - 07:12
Minister zdrowia Marian Zembala odwiedził Łódź

Minister zdrowia prof. Marian Zembala Fot. PTWP

minister zdrowia Marian Zembala w czwartek (2 lipca) w Łodzi mówił o konieczności wprowadzania zmian legislacyjnych dotyczących opieki nad kobietą ciężarną i dzieckiem, a także o przyszłości zadłużonego na 280 mln zł Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Minister zdrowia odwiedził w czwartek Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie wziął udział w konferencji poświęconej opiece nad matką i dzieckiem. Jak zapowiedział, to pierwsze z cyklu spotkań "Zdrowia Polaków portret własny", które - aż do dnia zaprzysiężenia nowego prezydenta RP - będą przez niego organizowane w różnych placówkach co czwartek. Wnioski ze spotkań zostaną zebrane, tworząc diagnozę sytuacji w ochronie zdrowia.

Na spotkaniu w instytucie specjaliści dyskutowali m.in. o opiece pediatrycznej, problemie otyłości, współpracy z NFZ w zakresie opieki nad kobietą w ciąży i dzieckiem, projekcie schematu opieki nad ciężarną, dopalaczach.

Idą zmiany w służbie zdrowia?

Podsumowując ponad 4-godzinne obrady Zembala zaznaczył, że za kilka miesięcy lekarze otrzymają nowe narzędzia pomocne w opiece nad kobietą ciężarną, m.in. kartę przebiegu ciąży i program zwalczania bólu porodowego. Zapowiedział też stworzenie ogólnopolskiego rejestru operacji kardiochirurgicznych i rozwiązań legislacyjnych nakładających na lekarzy odmawiających przyjęcia do szpitala dziecka obowiązek potwierdzenia tej decyzji u szefa oddziału lub w innej - dostępnej na terenie placówki - wyższej instancji nadzoru medycznego.

"Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy informację konsultanta krajowego dotyczącą dziecięcych centrów urazowych. Okazało się, że de facto te centra w wyznaczonych ośrodkach działają, brakuje części legislacyjnej, której jesteśmy strażnikami. Odczuwamy moralną odpowiedzialność za jej powstanie" - podkreślił minister.

Zembala mówił o konieczności rozwijania prewencji zapobiegającej otyłości i chorobom metabolicznym u dzieci. Zaznaczył, że niezbędne są akcje propagujące wiedzę o szkodliwości e-papierosów i dopalaczy oraz - w przypadku środków psychoaktywnych - silne i zdecydowane działania wszystkich służb.

SLD krytykuje rząd Ewy Kopacz

Przed przyjazdem ministra przed budynkiem instytutu odbyła się konferencja posłów SLD Dariusza Jońskiego i Artura Ostrowskiego.

"W 2012 NIK r. podsumował ostatnie kilka lat rządów ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz. Okazało się, że wszystkie sześć instytutów podlegających MZ to najbardziej zadłużone szpitale w kraju. Wtedy zadłużenie Matki Polki wynosiło 170 mln zł. Ewa Kopacz obiecała wówczas, że będzie program naprawczy. W 2015 r. mamy odpowiedź wiceministra Sławomira Neumanna na moją ostatnią interpelację; zadłużenie wynosi obecnie 285 mln zł (...), szpital właśnie stracił płynność finansową - powiedział Joński.

Zdaniem posła SLD, debata zaplanowana przez nowego ministra zdrowia powinna być poświęcona przede wszystkim programowi naprawczemu instytutu, który bez wsparcia nie ma szans na odzyskanie płynności finansowej. "Oczekujemy, że te 300 mln zł pan minister znajdzie w budżecie i przeznaczy na dotowanie tego szpitala. Jeśli tak się nie stanie, wyjdziemy na ulicę i będziemy zbierać podpisy, aby ratować zespół tych szpitali" - zaznaczył, prezentując plakat "Matka Polka umiera".

Posłowie SLD próbowali przed konferencją wręczyć ministrowi petycję. Zembala stwierdził, że przyjmie ją, jeśli posłowie wezmą najpierw udział w debacie. "Będzie pan zaskoczony, jak wiele spraw jest tutaj rozwiązywanych. Ja wiem, że na rzecz retoryki wyborczej mówi się rzeczy mądre i niemądre" - zwrócił się do Jońskiego. Poseł opuścił salę tuż po rozpoczęciu obrad.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.