PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister zdrowia wyznacza nowe zadania samorządom

  • PAP/JL    29 lutego 2016 - 08:39
Minister zdrowia wyznacza nowe zadania samorządom

Ministrowi zdrowia nie podobają się działania samorządu związane z opieką zdrowotną. Fot. Pixabay.com

Samorządy powinny być współodpowiedzialne za służbę zdrowia – uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Resort planuje rozwiązania, zgodnie z którymi długi szpitali byłyby pokrywane z budżetu samorządów.

W ostatnich dniach 2015 r. resort zdrowia przedstawił projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej. Celem jest m.in. zatrzymanie komercjalizacji szpitali.

Ministerstwo chce także, by w przypadku, gdy szpital sam nie może pokryć swego długu, działania naprawcze podejmował podmiot tworzący, czyli najczęściej – jednostka samorządu terytorialnego.

– Komercjalizacja – a zatem zmiana w spółki, a następnie prywatyzacja szpitali publicznych – to proces, który po prostu się nie sprawdził – ocenia Radziwiłł.

Zaznacza, że rozwiązanie to nie sprawdziło się finansowo i zdejmowało z władzy publicznej odpowiedzialność za zapewnienie opieki zdrowotnej.

Czytaj też: Trwają prace zatrzymujące proces komercjalizacji szpitali

– Po to obywatele wybierają swoich marszałków, prezydentów, radnych, burmistrzów itd., żeby wykonywali w ich imieniu, z ich mandatem pewną misję publiczną. Misją publiczną niewątpliwie jest zapewnienie ludziom opieki zdrowotnej – uważa minister Radziwiłł.

Jego zdaniem szpital musi tak gospodarować i organizować opiekę na swoim terenie, aby – z jednej strony, korzystając z publicznych środków pochodzących dzisiaj z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także korzystając ewentualnie ze środków, którymi sam dysponuje – mógł zapewnić opiekę zdrowotną na swoim terenie każdemu obywatelowi, który tego potrzebuje.

Minister uważa, że komercjalizacja szpitali jest bezpiecznym rozwiązaniem dla samorządów, ale niekoniecznie dla obywateli.

– To, co się obserwuje w tych szpitalach, to na pewno przejście z paradygmatu działania dla misji publicznej na działanie na rzecz wyniku finansowego – mówi minister Radziwiłł.

Minister przypomina, że już teraz wiele samorządów dofinansowuje swoje szpitale, m.in. przeprowadzając remonty i kupując potrzebny sprzęt, ale uważa, że potrzebne jest systemowe rozwiązanie w tym zakresie.

Ministerstwo Zdrowia proponuje także, by wprowadzić przepisy umożliwiające jednostkom samorządu terytorialnego finansowanie świadczeń zdrowotnych przez ich kupowanie u swoich podmiotów leczniczych, czyli w SPZOZ-ach, dla których są podmiotem tworzącym, oraz w spółkach, w których mają większościowy udział.

Zdaniem Radziwiłła celem tego rozwiązania jest zapewnienie samorządom możliwości dokupywania świadczeń w celu rozładowania kolejek, jeśli NFZ (ze względów finansowych) zapewni ich ograniczoną liczbę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Anita, 2016-04-30 11:07:06

    Krótko mówiąc: komuno wróć!
  • malina, 2016-03-01 07:56:48

    czyli raz będziemy płacić za "służbę zdrowia" z pensji , a resztę zapłacimy też sami tylko za pośrednictwem samorządu z naszych podatków. To ja żądam oddania mi całej kwoty, którą państwo zabiera mi na ten cel z wypłaty i będę się leczyć sama, "u prywatnego"...  rozwiń