PARTNER PORTALU
 • BGK

Ministerstwa Zdrowia szykuje rewolucję

 • PAP    31 grudnia 2013 - 08:22
Ministerstwa Zdrowia szykuje rewolucję

Projekty mające poprawić dostęp do świadczeń zdrowotnych, reforma NFZ, dodatkowe ubezpieczenia oraz informatyzacja ochrony zdrowia, to plany Ministerstwa Zdrowia na 2014 r. - poinformował wiceminister Sławomir Neumann.
Jak powiedział Neumann wiosną resort przedstawi projekty, których celem będzie skrócenie kolejek do świadczeń. Dodał, że chodzi m.in. o przepisy zwiększające kompetencje lekarzy rodzinnych. "Chcemy przywrócić ich rolę, aby kompleksowo zajmowali się pacjentami tak, by nie byli oni odsyłani do specjalisty w przypadku drobnych schorzeń" - powiedział.

Wiceminister zdrowia zapowiedział także zmiany związane z przesunięciem nieskomplikowanych zabiegów ze szpitali do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS).

Neumann podkreślił, że MZ zakończyło konsultacje w sprawie reformy NFZ i wprowadzi zmiany do pierwotnego projektu dotyczącego tej kwestii. Poinformował również, że resort wiosną zaprezentuje projekt wprowadzający dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Dodał, że obecnie trwa dyskusja nad możliwymi zachętami mającymi skłaniać do ich wykupowania.

Wiceminister zapowiedział też, że w 2014 r. wdrożone będą przepisy dotyczące dyrektywy transgranicznej i dyrektywy ws. przeciwdziałania podrabianiu leków; znowelizowana ma być ustawa refundacyjna.

Neumann zapowiedział kontynuację informatyzacji ochrony zdrowia. Do końca sierpnia mają być dostarczone wszystkie produkty związane z informatyzacją m.in.: e-konto pacjenta, e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie, e-zlecenie. W przyszłym roku ma rozpocząć się proces wydawania kart specjalisty medycznego i kart pacjenta. Najpierw karty będą otrzymywać lekarze i pielęgniarki.

Reformę NFZ zapowiedział w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Proponowane zmiany dotyczą m.in. większej samodzielności wojewódzkich oddziałów oraz powołania Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą. Zgodnie z zapowiedziami MZ zlikwidowana miała zostać centrala NFZ. Z informacji PAP uzyskanej w źródłach zbliżonych do resortu wynika jednak, że ta kwestia nie jest jeszcze przesądzona.

Arłukowicz mówił w grudniu PAP, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Minister zaznaczył, że system dodatkowych ubezpieczeń będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. "Przepisy dotyczące ubezpieczeń muszą też gwarantować, że osoby, które ich nie wykupią, nie będą miały ograniczonego dostępu do świadczeń zdrowotnych" - podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Patriota, 2014-01-01 14:25:11

  mnie się marzy aby powstały przychodnie zdrowia wzorem UK ( duze, parterowe z labolatorium i apteka dla najdalszych pacjentow danej przychodni) ...czynne od 7.00 do 19,00 umazliwiajace prace specjalista w jakies okreslone dni w tygodniu, miesiącu w zalezności od potrzeb ..( w mojej przychodni zat...rudnionych jest 18 lekarzy a przychodnia obsluguje rejon okolo 40 tys mieszkańców)... sami pilnuja terminow jesli chodzi o badania kontrolne( np. diabetyk)  rozwiń
 • ziuta, 2014-01-01 12:34:52

  Aż strach się bać, co z tego wyniknie. Nieustające reformy doprowadziły właśnie do tego, co mamy. Ogarnijta się w końcu w tym ministerstwie, i zróbcie coś chociaż raz w historii dobrze. A co do lekarzy rodzinnych, to może zamiast zwiększać im uprawnienia, należałoby nakazać cykliczne przeprowadz...anie badań kontrolnych dla wszystkich pacjentów. Bo teraz to jak się nie zrobi badań prywatnie, to skierowania od lekarza rodzinnego można nie doczekać.  rozwiń
 • pllo, 2013-12-31 09:07:36

  Nie wierzę w zastąpienie lekarzem rodzinnym specjalisty. Może to dobre na poprawę rentowności ZUS-u ale kompletnie nietrafione pod względem poprawy zdrowia Polaków. Co oznacza, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych będzie, jak te nieszczęsne emerytury, bazował na solidarności społecznej Czy... jak w przypadku emerytur jeden będzie ubezpieczenie płacił a inny z tych pieniędzy korzystał. Co do tych wszystkich e-projektów, pełne poparcie. Na Śląsku już nie pamiętają od kiedy mają elektroniczne karty a tu ciagle tylko gadanie i gadanie aż mnie mdli od tego pitolenia. Zróbcie coś wreszczie zamiast jęczeć bez końca.  rozwiń