PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Zdrowia: Jest projekt określający kryteria wyboru ofert

  • PAP/JL    10 maja 2016 - 07:39
Ministerstwo Zdrowia: Jest projekt określający kryteria wyboru ofert
Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt określający kryteria wyboru ofert. Fot Pixabay.com

Jakość, kompleksowość, dostępność, ciągłość oraz cena to kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy wyborze najlepszych ofert o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Tak stanowi projekt rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Obecnie kryteria oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określane są zarządzeniami prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 1 lipca 2016 r. to minister zdrowia będzie zobowiązany do wydania rozporządzenia określającego szczegółowe kryteria wyboru ofert.

Wśród najważniejszych zmian zaplanowanych przez autorów projektu jest np. premiowanie podmiotów prowadzących szkolenie specjalizacyjne lekarzy. Premiowani mieliby też być m.in. świadczeniodawcy prowadzący dokumentację medyczną w formie elektronicznej, współpracujący z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także realizujący kompleksowo świadczenia w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Premiowani mają być też świadczeniodawcy mający ważną pozytywną opinię wojewody co do celowości inwestycji.

Zaproponowano też nowy mechanizm wyboru świadczeniodawców w przypadku uzyskania równej liczby punktów. Przewiduje się, że w takim wypadku o pozycji w rankingu decydować będzie większa liczba punktów uzyskana kolejno w następujących kryteriach: jakość, kompleksowość, dostępność, ciągłość oraz cena.

Wprowadzone mają być także punkty ujemne za nieprawidłowości w realizacji umowy, które nie wynikają z kontroli (np. za nieprzekazywanie lub nieterminowe przekazywanie list oczekujących). Ma to zrównoważyć sytuację świadczeniodawców, którzy dopiero ubiegają się o udzielanie świadczeń w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego z sytuacją świadczeniodawców już realizujących umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, którzy uzyskiwać będą dodatkowe punkty z tego tytułu w ramach kryterium ciągłości.

Konsultacje publiczne projektu mają trwać do 30 maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.