PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Zdrowia mówi stop pneumokokom

  • PAP/JL    15 lutego 2016 - 07:16
Ministerstwo Zdrowia mówi stop pneumokokom
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom. Fot. Pixabay.com

Pieniądze zadecydują o tym, czy obowiązkowe refundowane szczepionki dla każdego dziecka wejdą w życie, zdecydują.
Wydatek byłby wyższy niż na wszystkie dotychczas fundowane przez budżet preparaty uodporniające – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Choć resort zdrowia zaleca stosowanie szczepionek na pneumokiki, to dziś rodzice muszą płacić za nie w własnej kieszeni. To – jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” – wydatek rzędu 300 złotych, a dawki powinny być dwie lub trzy.

Ministerstwo poinformowało, że toczą się prace nad rozszerzeniem obowiązkowych szczepień ochronnych od 2017 roku i objęcia szczepieniami przeciwko pneumokokom całej populacji dzieci.

Problem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna” – tkwi w pieniądzach. Z wyliczeń resortu zdrowia wynika, że objęciem tym szczepienie dzieci do drugiego roku życia kosztowałoby budżet 145,5 mln złotych. To dość duża kwota, biorąc pod uwagę, że ministerstwo za wszystkie obecnie podawane obowiązkowo szczepienia płaci 95,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Michalina, 2016-02-18 12:53:47

    No to czekamy na informację: przejdzie czy nie przejdzie... trzymam kciuki za powodzenie tego projektu bo ja akurat szczepiłam synów odpłatnie, ale może innym rodzicom będzie lżej :) A o szczepionkach można się dowiedzieć na stronie kampanii pneumokokom mówimy szczepimy!
  • Serena, 2016-02-15 09:41:32

    Ja z chęcią bym skorzystała, gdyby ten projekt doszedł do skutku. Mój starszy syn był zaszczepiony na pneumokoki, maluszka też mam zamiar uodpornić. Dla mam, polecam zapoznać się z tą stroną: zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/dorosli/kiedy-warto-sie-zaszczepic/pneumokokami/