PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Zdrowia o wydzieleniu Śląskiego Instytutu Onkologii

  • PAP    5 lutego 2016 - 19:50
Ministerstwo Zdrowia o wydzieleniu Śląskiego Instytutu Onkologii

Za usamodzielnieniem gliwickiego instytutu opowiada się jego obecne kierownictwo oraz wieloletni dyrektor prof. Bogusław Maciejewski (fot. pixabay)

• Prace w sprawie wydzielenia z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oddziału w Gliwicach w celu utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii nie zostały ponownie wszczęte przez Ministerstwo Zdrowia.
• Zwolennicy usamodzielnienia gliwickiego instytutu opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów.
W poprzedniej kadencji parlamentu w resorcie zdrowia toczyły się prace nad projektami dotyczącymi połączenia Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii w Warszawie oraz oddzielenia gliwickiego oddziału Centrum Onkologii. Kwestia obu planowanych zmian budziła kontrowersje w środowisku lekarzy i pacjentów.

„4 listopada 2015 r. ówczesny minister zdrowia Marian Zembala podjął decyzję o zaprzestaniu procedowania projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie podziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii. Od tego czasu stan faktyczny sprawy nie uległ zmianie” – przekazała w piątek PAP rzecznik prasowy ministra zdrowia Milena Kruszewska.

„Prace polegające na wydzieleniu z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oddziału w Gliwicach w celu utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach nie zostały ponownie wszczęte. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację instytutów badawczych i analizuje ich funkcjonowanie” – dodała.

Za usamodzielnieniem gliwickiego instytutu opowiada się jego obecne kierownictwo oraz wieloletni dyrektor prof. Bogusław Maciejewski, który w ubiegłym roku zrezygnował z tej funkcji. W piątek z apelem do rządu o zgodę na utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii przez wydzielenie Centrum Onkologii w Gliwicach z Instytutu Onkologii w Warszawie wystąpiły wspólnie śląskie media: "Dziennik Zachodni", katowicka "Gazeta Wyborcza", a także Polskie Radio Katowice i TVP3 Katowice. Wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedział się marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, zaś posłanka PiS, członkini sejmowej komisji zdrowia Barbara Dziuk, stanęła na czele utworzonego niedawno w Gliwicach Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii.

Zwolennicy usamodzielnienia gliwickiego instytutu opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów. Obecnie, kiedy jest częścią ogólnopolskiej instytucji, nadwyżki trafiają do oddziałów w innych częściach kraju.

Centrum Onkologii zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: