PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Zdrowia, sieć szpitali: Które szpitale wejdą do "sieci"

  • RynekZdrowia.pl    21 listopada 2016 - 09:40
Ministerstwo Zdrowia, sieć szpitali: Które szpitale wejdą do "sieci"
W ramach tzw. sieci, czyli podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), lecznice zostaną pogrupowane na szpitale pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne i pediatryczne (fot.wszz.cieszyn.pl)

• W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad utworzeniem tzw. sieci szpitali. Lecznice, które do niej trafią, będą miały zapewnione publiczne finansowanie.
• Projekt budzi ogromny niepokój wśród samorządowców.
• Tylko w województwie śląskim sieciowych kryteriów nie spełniają aż 24 marszałkowskie placówki.
W ramach tzw. sieci, czyli podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), lecznice zostaną pogrupowane na szpitale pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne i pediatryczne.

Ogólne zasady tworzenia sieci zawiera: projekt ustawy z 26 września 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 września 2016 r. ws. określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.

Niepokój w regionach

Spośród 141 szpitali w całym województwie śląskim sieciowe kryteria spełnia tylko 65. - Według naszych danych do sieci wejdzie 13 szpitali, dla których podmiotem tworzącym bądź udziałowcem jest województwo śląskie, ponieważ tylko tyle spełni kryteria, o których jest mowa w projekcie ustawy i projekcie rozporządzenia dotyczących sieci szpitali - mówi Witold Trólka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

- Co do zasady do sieci nie wchodzą jednostki rehabilitacyjne i psychiatryczne, których mamy w sumie 16. Ogólnie mamy 46 podmiotów leczniczych - 36 SPZOZ-ów i 10 spółek, w tym takich, które prowadzą leczenie szpitalne jest 37 - dodaje.

Sieciowych kryteriów nie spełnią więc aż 24 marszałkowskie placówki , m.in. tak znane w całym kraju lecznice jak Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, czy siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń, a także Szpital Specjalistyczny w Chorzowie, jedyny w regionie, który zajmuje się chorymi na AIDS.

Z kolei samorząd województwa pomorskiego jest podmiotem tworzącym bądź udziałowcem 12 szpitali.

- Osiem szpitali marszałkowskich na pewno wejdzie do sieci. Problem może natomiast dotyczyć jednostek monoprofilowych - Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie - nieuwzględnionych w żadnym z proponowanych poziomów systemu zabezpieczenia - informuje nas Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Konsultacje społeczne

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zebrał uwagi do projektu sieci szpitali od podmiotów leczniczych i przekazał je do Ministerstwa Zdrowia.

W przesłanych uwagach pomorski samorząd wskazuje m.in., że  „nieuzasadniony jest  brak w profilach wskazanych w ww. projekcie takich ważnych dziedzin świadczeń opieki zdrowotnej jak: reumatologia, geriatria,  rehabilitacja lecznicza, endokrynologia. (...) Nie będą one objęte systemem zabezpieczenia i umowami o finansowanie zawartymi na okres 4-letni” - czytamy w uwagach.

Ponadto wskazano, że potrzeby dotyczące leczenia chorób reumatycznych i ich specyfika spowodowały, że „w kraju istnieją wysoko wyspecjalizowane ośrodki, udzielające kompleksowych świadczeń wraz z rehabilitacją ciężkich przypadków reumatologicznych, nierzadko z ortopedią. Ośrodki te (...) funkcjonują w Polsce z sukcesami, akredytacjami, itp. od kilkudziesięciu lat i niezrozumiałe jest pominięcie ich dziedzin w projekcie rozporządzenia”.

O uwagach podkreśla się też, że „niezrozumiałym jest brak ujęcia w profilach geriatrii, która jest podobno, ze względów demograficznych, priorytetowym profilem w  kraju”.

To tylko projekt

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że na razie chodzi tylko o projekt, który „wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach.

Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami".

Więcej na www.rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.