PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja Białostockiego Centrum Onkologii

  • PAP    9 listopada 2011 - 14:53
Modernizacja Białostockiego Centrum Onkologii

36 mln zł ma kosztować rozpoczęta właśnie modernizacja Białostockiego Centrum Onkologii, jedynego szpitala w województwie podlaskim, leczącego chorych na raka.
- Rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Szczegółowy harmonogram modernizacji ma być ustalony z wykonawcą robót w przyszłym tygodniu - poinformowała dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, dr Marzena Juczewska.

Rozpoczęte prace to pierwszy etap dużej modernizacji w placówce, która od lat wymaga poszerzenia bazy i wielu inwestycji. Wszystko ma poprawić warunki leczenia chorych na nowotwory.

W ramach rozpoczętych prac gruntownie przebudowany ma być jeden z najstarszych budynków na terenie szpitala, drugi będzie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy, znacznie większy - powstanie w nim przychodnia ambulatoryjna oraz pododdział dziennej chemioterapii.

Jak powiedziała Juczewska, wreszcie pacjenci w przychodni będą mieli "ludzkie warunki". Dotychczas przychodnia, w której działa 10 poradni, zajmuje powierzchnię jedynie około 300 metrów, a rocznie poradnie te odwiedza 60 tys. chorych. "Ciasnota jest nieprawdopodobna" - dodała.

W drugim modernizowanym obiekcie powstanie blok operacyjny składający się z czterech sal operacyjnych. Powstanie 20 nowych łóżek dla chorych, choć to wciąż za mało. Powstanie też izba przyjęć z prawdziwego zdarzenia; do obecnej nie ma nawet właściwych podjazdów. Powstanie też podziemny parking.

Wraz z wyposażeniem bloku operacyjnego pierwszy etap modernizacji ma kosztować ponad 50 mln zł. 12 mln zł to środki szpitala, reszta to pieniądze samorządu województwa podlaskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Jak ocenia Juczewska, rozpoczęta właśnie wieloletnia modernizacja - choć jeszcze nie jej pierwszy etap - powinna spowodować, że w przyszłości znikną kolejki pacjentów wymagających operacji. Teraz trzeba czekać na zabieg około miesiąca. Na łóżko w szpitalu trzeba obecnie czekać od około 6 tygodni do dwóch miesięcy. "I to jest główny problem" - mówiła dyrektor.

W Białostockim Centrum Onkologii są 154 łóżka dla pacjentów. Rocznie szpital leczy około 8 tys. osób. Szpital jest placówką prowadzoną przez samorząd województwa podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.