PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja Szpitala św. Barbary w Sosnowcu na ostatniej prostej

  • bad    8 marca 2015 - 17:44
Modernizacja Szpitala św. Barbary w Sosnowcu na ostatniej prostej

Pacjenci mają teraz do dyspozycji 2 i 3-osobowe, klimatyzowane sale wyposażone w łazienki i aneks kuchenny. Fot. BP Tomasz Żak

Przeprowadzany od ponad czterech lat kompleksowy remont Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu jest na ostatniej prostej. Otwarto oddziały: Gastroenterologii i Onkologii Przewodu Pokarmowego, Nefrologii oraz Reumatologii.
Jeszcze w tym roku pacjenci otrzymają nowe windy dobudowywane po wschodniej i zachodniej stronie gmachu.

Zakończony niedawno remont siódmego piętra jest częścią kompleksowej przebudowy całego szpitala. Najpierw modernizacji poddano moduły środkowe budynku zawierające instalacje wodną, kanalizacyjną oraz energetyczną. Wymieniono tez wszystkie okna i dokonano termomodernizacji całego kompleksu szpitalnego. Dzięki temu spadły koszty codziennej eksploatacji.

Na remoncie skorzystali także pacjenci, którzy mają teraz do dyspozycji 2 i 3-osobowe, klimatyzowane sale wyposażone w łazienki i aneks kuchenny. Na każdym oddziale jest też kuchnia dla pacjentów. Pokoje swoim standardem i wyposażeniem nie przypominają typowego pokoju szpitalnego. Do dyspozycji pacjentów oddano również przyszpitalny ogród, w którym znajdziemy nawet plac zabaw.

Placówka zmieniła się też w części na co dzień niedostępnej dla pacjentów. Wybudowano zupełnie nowy blok operacyjny, w którym niezależnie mogą działać cztery sale operacyjne. Dodatkowa sala operacyjna powstała przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Aby usprawnić pracę szpitalnej apteki, zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i zaoszczędzić na zakupach, placówka zainwestowała w automatyczny system zarządzania jednostkową dawką leku. Został on zintegrowany ze szpitalnym systemem informatycznym.

Dzięki temu w całym procesie przepisywania i dostarczania leku ograniczono możliwość pomyłki: lekarz skanuje kod z opaski na nadgarstku pacjenta, na tablecie zaznacza, jakie leki i w jakich dawkach powinien przyjmować pacjent, a automat pracujący w aptece przygotuje odpowiednią paczkę.

„W ostatnim czasie oddaliśmy do użytku pięć nowych sal operacyjnych, wyremontowaliśmy osiem pięter z salami dla pacjentów, utworzyliśmy profesjonalne lądowisko z rękawem do transportu pacjentów, uruchomiliśmy Bank Tkanek i Komórek, a od października możliwa jest u nas zdalna rejestracja. Co najważniejsze – zrobiliśmy to wszystko, nie przerywając normalnej pracy szpitala. To u nas ląduje 85% śmigłowców ratunkowych niosących pomoc w województwie śląskim” – mówi Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Do końca 2014 roku na remont wydano 157 mln zł. Środki własne szpitala to 36 mln, resztę stanowią dotacje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.