PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja szpitala w Zabrzu za ponad 5 mln zł

  • PAP    19 lipca 2013 - 15:45
Modernizacja szpitala w Zabrzu za ponad 5 mln zł

5,4 mln zł będzie kosztować termomodernizacja Szpitala Miejskiego w Zabrzu, dzięki której placówka zmniejszy koszty ogrzewania, a jej funkcjonowanie będzie mniej uciążliwe dla środowiska. Poprawi się też komfort pacjentów.
W piątek w Zabrzu w obecności władz miasta, które jest organem założycielskim placówki, podpisano umowę na przeprowadzenie prac z ich wykonawcą.

W dwóch budynkach szpitala w Zabrzu - Biskupicach wymienione zostaną drzwi i okna oraz ocieplone ściany, stropy i dachy. Szpital wzbogaci się o nowoczesny system ogrzewania energią słoneczną, zmodernizowana zostanie też instalacja centralnego ogrzewania.

Jak podkreślano podczas piątkowej uroczystości, inwestycja przyczyni się do poprawy stanu środowiska, m.in. dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na wodę i energię oraz niższej emisji zanieczyszczeń.

Prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu Mariusz Wójtowicz podkreślił, że najważniejszym rezultatem termomodernizacji będzie wyższy standard opieki nad pacjentami. Jak mówił, nowoczesny system solarny i inne inwestycje oznaczają poprawę komfortu leczenia - w szpitalu będzie cieplej i wygodniej. Zmieni się też wygląd budynków.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka - Szulik przypomniała, że miasto niedawno dokapitalizowało spółkę sumą 4 mln zł. Wyraziła nadzieję, że szpital od przyszłego roku nie będzie przynosił strat. Mówiąc o dokonujących się w nim zmianach na lepsze, apelowała o troskę wobec pracowników.

Projekt otrzymał dotację i pożyczkę z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Prace potrwają do końca marca 2014 roku.

To kolejna inwestycja w zabrzańskim szpitalu. Wiosną rozpoczęto budowę Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - nowego budynku szpitala, do którego przeniosą się oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny, a także nowy oddział patologii ciąży. Koszt przedsięwzięcia to 40 mln zł, finansuje je miasto. Obiekt ma być gotowy w sierpniu przyszłego roku.

Placówka pozyskała też 2,3 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na wprowadzenie e-usług w szpitalu.

„Na rynku usług zdrowotnych rośnie konkurencja i aby się na nim z sukcesem utrzymywać, potrzebne są zaplanowane, kompleksowe działania" - podkreślił prezes Mariusz Wójtowicz.

Szpital Miejski w Zabrzu dysponuje obecnie 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 9 oddziałów. Przy placówce działają ponadto Centrum Zaopatrzenia Medycznego, zakład opiekuńczo-leczniczy, a także szkoła rodzenia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.