Monitoring leczenia raka

W Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze otwarto w czwartek Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych.
Monitoring leczenia raka
Jego celem jest poprawa jakości opieki onkologicznej poprzez stworzenie klinicznego rejestru raka.

Zadaniem centrum jest monitorowanie przebiegu leczenia mieszkańców regionu chorujących na nowotwory – poczynając od diagnostyki, poprzez opisanie wykorzystanych opcji leczenia aż do opieki poszpitalnej – poinformowała rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze Irena Billewicz-Wysocka.

Centrum powstało na mocy porozumienia z niemieckim Stowarzyszeniem Brandenburskim Tumorzentrum w Bad Saarow, które od wielu lat zajmuje się w Brandenburgii gromadzeniem takich danych i ich analizą. „Możliwość konsultacji ze specjalistami z Niemieckiego odpowiednika centrum pozwoli na dokonanie oceny sposobu leczenia i wypracowanie optymalnej opcji opieki nad chorymi na nowotwory” – powiedziała Billewicz-Wysocka.

Na uruchomienie centrum lubuska lecznica otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Brandenburgia 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to około 170 tys. euro.

Centrum mieści się w zaadoptowanym budynku. Na jego potrzeby zakupiono serwery, które umożliwiają elektroniczną rejestrację danych pacjentów w systemie. Współpracę z centrum zadeklarowało siedem jednostek ochrony zdrowia z woj. lubuskiego, m.in. szpitale w Drezdenku, Torzymiu, Kostrzynie nad Odrą czy Sulechowie.

Przy centrum została powołana rada naukowa. W jej gronie znaleźli się specjaliści medycyny, zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiego partnera.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE