PARTNER PORTALU
  • BGK

Monitoring leczenia raka

  • PAP    5 lipca 2012 - 11:54
Monitoring leczenia raka

W Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze otwarto w czwartek Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych.
Jego celem jest poprawa jakości opieki onkologicznej poprzez stworzenie klinicznego rejestru raka.

Zadaniem centrum jest monitorowanie przebiegu leczenia mieszkańców regionu chorujących na nowotwory – poczynając od diagnostyki, poprzez opisanie wykorzystanych opcji leczenia aż do opieki poszpitalnej – poinformowała rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze Irena Billewicz-Wysocka.

Centrum powstało na mocy porozumienia z niemieckim Stowarzyszeniem Brandenburskim Tumorzentrum w Bad Saarow, które od wielu lat zajmuje się w Brandenburgii gromadzeniem takich danych i ich analizą. „Możliwość konsultacji ze specjalistami z Niemieckiego odpowiednika centrum pozwoli na dokonanie oceny sposobu leczenia i wypracowanie optymalnej opcji opieki nad chorymi na nowotwory” – powiedziała Billewicz-Wysocka.

Na uruchomienie centrum lubuska lecznica otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Brandenburgia 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to około 170 tys. euro.

Centrum mieści się w zaadoptowanym budynku. Na jego potrzeby zakupiono serwery, które umożliwiają elektroniczną rejestrację danych pacjentów w systemie. Współpracę z centrum zadeklarowało siedem jednostek ochrony zdrowia z woj. lubuskiego, m.in. szpitale w Drezdenku, Torzymiu, Kostrzynie nad Odrą czy Sulechowie.

Przy centrum została powołana rada naukowa. W jej gronie znaleźli się specjaliści medycyny, zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiego partnera.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.