PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA: 112 działa i będzie przed Euro 2012

  • PAP    6 lipca 2011 - 13:10
MSWiA: 112 działa i będzie przed Euro 2012

MSWiA wydało komunikat, w którym zapewnia, że – wbrew doniesieniom prasowym – numer 112 funkcjonuje już teraz i będzie również działał przed Euro 2012.
Według komunikatu jeszcze w tym roku będzie można zauważyć poprawę funkcjonalności systemu.

W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało ulepszony, zaawansowany technologicznie system obsługi zgłoszeń alarmowych.

Czytaj też: Numer 112 dopiero po Euro 2012

Wszystkie telefony będą przyjmowane w jednym miejscu. Zgodnie z unijnymi standardami każdy obywatel UE powinien mieć możliwość porozumienia się we własnym języku z operatorem obsługującym numer 112.

Operatorzy będą przyjmowali zgłoszenia w językach urzędowych UE. System będzie zintegrowany ze wszystkimi Wojewódzkimi Centrami Powiadamiania Ratunkowego. Dzięki temu rozwiązaniu w skali całego kraju awaria techniczna jednego centrum pozwoli na przejęcie jego funkcji przez inne centrum.

Po wywołaniu numeru 112 odpowiedź nastąpi w ciągu 10 sekund. Przygotowanych jest 17 obiektów, które będą siedzibami centrów powiadamiania ratunkowego. Są one zlokalizowane w miastach wojewódzkich z wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie oprócz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie funkcjonować będzie drugie centrum w Radomiu.

Centra są już w większości wyposażone w niezbędny sprzęt teleinformatyczny, czyli komputery, konsole dyspozytorskie, została w nich również zainstalowana specjalistyczna aplikacja informatyczna do przyjmowania i przekazywania zgłoszeń alarmowych.

Obecnie trwają także szkolenia pracowników. Już w tym momencie zostało przeszkolonych kilkadziesiąt osób, z zakresu obsługi systemu informatycznego Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, umożliwiającego przyjęcie i realizację zgłoszeń na numer alarmowy 112 oraz inne numery alarmowe.

W projekcie ustawy przyjęto regulację, że do systemu włączona została obsługa numeru alarmowego policji (997), a ta pominięta była w systemie powiadamiania ratunkowego, utworzonym w ustawie z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

Policja zaraz po Państwowym Ratownictwie Medycznym przyjmuje największą liczbę zgłoszeń alarmowych, jak i interwencyjnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.