PARTNER PORTALU
  • BGK

Muszkieterowie zapraszają mieszkanki Strzegomia

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    17 października 2012 - 11:37
Muszkieterowie zapraszają mieszkanki Strzegomia

W dniach 17-18 października, w ramach prozdrowotnej kampanii „Muszkieterowie dla Polek”, przed sklepem Intermarché w Strzegomiu przeprowadzone zostaną bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat.
W odpowiedzi na ważny, społeczny problem, jakim jest rak piersi, właściciele supermarketów Intermarché i Bricomarché już po raz piąty organizują akcję „Muszkieterowie dla Polek”.

W jej ramach pod sklepami obu sieci pojawiają się specjalnie podstawione mammobusy, w których przeprowadzane są badania. Tegoroczna akcja rozpoczęła się w marcu i potrwa do listopada. Mammobus odwiedzi cztery województwa, w tym dolnośląskie. W najbliższych dniach zawita do Strzegomia.

Mieszkanki Strzegomia będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań w dniach 17-18 października, w mammobusie, który stanie na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Witosa 5. Zapisy na badania można składać telefonicznie pod numerem: (+68) 452 77 96, (+68) 452 77 17, 605 596 655 lub 605 598 077 (w godzinach 8:00-16:00) bądź w miejscowym sklepie Intermarché.

Bezpłatne badania skierowane są do pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii. Pozostałe panie mogą przebadać się za opłatą wynoszącą 80 złotych.

– Poprzez naszą akcję pragniemy uświadamiać Polki jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Wczesne wykrycie choroby daje bowiem dużą szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego zachęcamy wszystkie mieszkanki Strzegomia do przybycia pod Intermarché i przebadania się. Badanie mammograficzne jest całkowicie bezpieczne i może uratować życie – podkreśla Eliza Orepiuk, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Celem przewodnim kampanii „Muszkieterowie dla Polek” jest zachęcenie kobiet, w szczególności tych z niewielkich miejscowości, do regularnego badania się oraz zwiększenie ich świadomości zdrowotnej. Z raportów Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że odsetek Polek, które zapadają i umierają na raka piersi jest wciąż bardzo wysoki. Zgodnie z danymi Centrum Onkologii w 2009 roku w samym województwie dolnośląskim na nowotwór złośliwy sutka zachorowało ponad 1300 kobiet, z czego 404 przegrało z chorobą.

<!-- pagebreak //-->

-Rak piersi pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u Polek – zaznacza Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Centrum Onkologii-Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

– W Polsce nie obserwuje się zmniejszania umieralności z powodu raka piersi tak, jak to ma miejsce w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Te niekorzystne tendencje są wynikiem tego, że Polki nie uczestniczą w programach profilaktycznych. Niestety, wciąż wiele Polek nie korzysta z możliwości wykonania bezpłatnych badań. Powodem tego jest niski poziom świadomości, obawa przed diagnozą lub lęk przed chorobą, a także niska dostępność małych szpitali i ośrodków do profesjonalnego sprzętu diagnostycznego. Tymczasem regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwory piersi już we wczesnym stadium, znacznie zwiększając szanse na wyzdrowienie. Jej rola jest nie do przecenienia tym bardziej, że zachorowalność na raka sutka rośnie. Szacuje się, że za 10 lat liczba żyjących chorych może być blisko 5-krotnie wyższa niż obecnie – podkreśla Joanna Didkowska.

Dzięki kampanii „Muszkieterowie dla Polek” w poprzednich latach badaniom mammograficznym poddało się łącznie 18 tysięcy Polek.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.