PARTNER PORTALU
  • BGK

Mysłowice rozpoczynają program walki z rakiem szyjki macicy

  • em    14 maja 2015 - 13:07

Szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są bezpłatne dla dziewczynek urodzonych w 2001 roku i mieszkających w Mysłowicach.
Rak szyjki macicy (RSM) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wyniosła ponad 3000 kobiet, z czego ponad 1700 chorych zmarło. Oznacza to, że statystycznie, w Polsce codziennie umiera niespełna 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy.

Szczepionki przeciw zakażeniom wirusem HPV to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii – nauki o szczepieniach. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone z regularnie wykonywaną cytologią mogą skutecznie ochronić kobiety przed RSM.

Darmowe szczepienia w Mysłowicach

Program realizowany przez Urząd Miasta Mysłowice przewidziany jest na lata 2015 – 2020. Obejmuje on zarówno szereg akcji informacyjno – edukacyjnych skierowanych do rodziców i opiekunów prawnych dziewczynek i chłopców z rocznika 2001, spotkania w szkołach dla młodzieży, poświęcone profilaktyce zakażeń HPV. Ważnym elementem programu jest zakup i podanie szczepionek przeciw HPV dziewczynkom z rocznika 2001, zamieszkałym na terenie Mysłowic. Szczepienia szczepionką czterowalentną podawaną w 3 dawkach są dobrowolne oraz bezpłatne – w całości są finansowane z budżetu miasta. Odbywają się one na terenie placówek oświatowych, do których uczęszczają dziewczynki objęte programem profilaktycznym. Obecnie podawana jest pierwsza dawka szczepionki, kolejna zostanie podana w połowie czerwca. Ostatnia, trzecia dawka zostanie podana
w połowie listopada.

Dla dziewczynek, które z różnych przyczyn będą nieobecne w szkole w dniu szczepienia istnieje możliwość zaszczepienia się w jednej z trzech przychodni Fundacji „Unia Bracka” (realizatora programu profilaktycznego na terenie Mysłowic), po wcześniejszym umówieniu się pod numerem tel.: (32) 240 10 65.

Termin podania pierwszej dawki szczepionki w ramach programu upływa 18 czerwca 2015, dlatego rodzice, którzy do tej pory nie zdecydowali się na skorzystanie z programu i zaszczepienie swojej córki mają jeszcze miesiąc na podjęcie decyzji. Jeśli nie zdecydują się na zaszczepienie córki w tym roku, w kolejnych latach nie będą mieli już możliwości skorzystania z bezpłatnej szczepionki przeciwko HPV, gdyż programem objęte będą kolejne roczniki. Komercyjny koszt szczepionek dla 1 dziewczynki wynosi około 1200 pln.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.