PARTNER PORTALU
  • BGK

MZ: monitorujemy działanie sieci szpitali, nie wykluczamy zmian

  • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 15:56
MZ: monitorujemy działanie sieci szpitali, nie wykluczamy zmian
Do sieci zakwalifikowały się 594 szpitale, z których 516 to placówki publiczne, a 78 to szpitale niepubliczne. (Fot. Shutterstock.com)

Ministerstwo zdrowia monitoruje funkcjonowanie sieci szpitali; niewykluczone, że zostaną wprowadzone pewne zmiany - poinformowała w piątek wiceminister Katarzyna Głowala, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.
System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali funkcjonuje od 1 października 2017 r.

Głowala przypominała, że placówki znajdujące się w sieci są na sześć poziomów systemu zabezpieczenia Świadczeń - trzy podstawowe (z których pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie) oraz szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, a także onkologiczne i pulmonologiczne.

Wiceminister mówiła, że do sieci zakwalifikowały się 594 szpitale, z których 516 to placówki publiczne, a 78 to szpitale niepubliczne. - To, że szpital nie wszedł do sieci nie oznacza, że został zdyskwalifikowany z systemu; może się ubiegać o środki w ramach konkursów, które są prowadzone na bieżąco - wskazała.

Placówki zakwalifikowane do sieci mają gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia; finansowanie świadczeń oparte jest w znacznej mierze na ryczałcie. Wiceminister powiedziała, że trudno oceniać działanie regulacji, bo nie ma jeszcze pełnych raportów za pierwsze miesiące.

Głowala podkreślała, że MZ monitoruje na bieżąco sytuację związana z siecią szpitali. - Cały czas patrzymy jak to funkcjonuje, nie wykluczamy zmian, gdy coś będzie działać nie tak - powiedziała.

W zamyśle MZ, wprowadzenie sieci szpitali ma poprawić koordynację leczenia pacjenta i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych; skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.