PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Helu powstanie nowoczesna stacja ratownictwa

  • PAP    9 lipca 2012 - 20:19
Na Helu powstanie nowoczesna stacja ratownictwa

Agencja Mienia Wojskowego przekazała Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) działkę położoną na Półwyspie Helskim. W 2013 r. zaplanowano rozpoczęcie w tym miejscu budowy nowoczesnej stacji ratowniczej.
Do głównych zadań SAR (ang. Search and Rescue) należy ratowanie ludzi oraz usuwanie zanieczyszczeń i przeciwdziałanie zagrożeniom na morzu. Jej pracownicy uczestniczą m.in. w poszukiwaniu i udzielaniu pomocy medycznej rozbitkom, transporcie poszkodowanych na ląd, gaszeniu pożarów na statkach, holowaniu ratowniczym, usuwaniu z powierzchni wody ropy naftowej, olejów i innych niebezpiecznych substancji czy awaryjnym wyładowywaniu zbiornikowców.

- Dotychczas na Helu Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie miała własnego terenu, korzysta z gościnności Portu Wojennego - powiedziała rzeczniczka SAR Mirosława Więckowska.

Agencja Mienia Wojskowego zdecydowała się oddać SAR w trwały zarząd niezabudowaną działkę w helskim porcie. Na stację ratowniczą zaadaptowane zostanie ponad 0,6 ha terenu, wycenianego na 1 mln 802 tys. zł. Ma się tam znaleźć miejsce na biuro dla ratowników, zaplecze magazynowo-techniczne wyposażone w sprzęt do zwalczania zanieczyszczeń oraz baza dla statku SAR 3000.

Projekt utworzenia nowej stacji ratowniczej na Helu - to jak podkreśla AMW - odpowiedź na znaczący wzrost popularności sportów wodnych, żeglugi pasażerskiej i rybołówstwa w rejonie wschodniego wybrzeża oraz Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Dodatkowym impulsem było również zwiększenie liczby przeładunków w portach w Gdyni i Gdańsku i rosnące w związku z tym ryzyko zanieczyszczenia wód.

Jeszcze w tym roku - jak wynika z informacji przekazanych przez AMW - przewidziano prace planistyczne oraz przeprowadzenie przetargu i wybór wykonawcy, który podejmie się budowy placówki. Pierwsze roboty mają ruszyć w 2013 r. Nowa stacja ma funkcjonować na ogólnych zasadach przyjętych przez SAR. Ratownicy będą w niej przebywać na dwutygodniowych zmianach, w 15-minutowej gotowości do wyjścia do akcji.

Realizacja przedsięwzięcia jest efektem porozumienia, którego stronami są m.in. ministerstwo infrastruktury, resort obrony narodowej i władze samorządowe Helu.

Morskie stacje ratownicze działające w ramach SAR znajdują się m.in. w Trzebieży, Dziwnowie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Łebie, Władysławowie i Sztutowie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.