Na Podkarpaciu działa już rada ds. potrzeb zdrowotnych

Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej powoływane są już Wojewódzkie Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych.
Na Podkarpaciu działa już rada ds. potrzeb zdrowotnych
Pierwsza mapa potrzeb zdrowotnych będzie gotowa w przyszłym roku i zostanie przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia (fot. Rynek Zdrowia)

- Czekaliśmy na ten moment. Rady wspólnie z wojewodą będą pracować przy sporządzaniu mapy potrzeb zdrowotnych w województwie. Na podstawie tej mapy będą ustalane priorytety regionalnej polityki zdrowotnej - wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki.

Pierwsza mapa potrzeb medycznych będzie gotowa w przyszłym roku i zostanie przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Kolejne będzie przygotowywać już rada. Regionalne mapy potrzeb będą aktualne przez pięć lat i co roku aktualizowane.

- Choć rada będzie mogła wydawać decyzje dopiero w czerwcu przyszłego roku, jej członkowie już w tym roku będą pracować nad naszą mapą - dodaje wojewoda.

W podkarpackiej radzie znalazło się 70 konsultantów wojewódzkich oraz ośmiu członków powołanych spośród wskazanych przedstawicieli: wojewody, marszałka, podkarpackiego oddziału NFZ, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, szkół wyższych kształcących na kierunkach medycznych, konwentu powiatów województwa podkarpackiego oraz organizacji pracodawców z regionu.

Mapy mają pomóc między innymi w racjonalnym planowaniu inwestycji w ochronie zdrowia oraz podejmowaniu decydowaniu o uruchamianiu (lub zamykaniu) oddziałów czy placówek, określaniu liczby i typu łóżek szpitalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy te nowe ciała - instytucje mają uzdrowić naszą chorą służbę zdrowia? Rozumiem, że osoby zasiadające w tych radach będą pracowały społecznie? Bo jeśli nie, to szkoda na ten cel pieniędzy, lepiej je przeznaczyć na struktury już funkcjonujące.

sceptyczka, 2015-04-23 14:23:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE