PARTNER PORTALU
  • BGK

Na ratunek szpitalom

  • GK    17 lutego 2012 - 11:06
Na ratunek szpitalom

– Pogarsza się sytuacja ekonomiczna szpitali, co zniweczy wieloletnie starania o ustabilizowanie systemu ochrony zdrowia – twierdzi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.
Na obradach Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, Marek Wójcik, poinformował, że przedstawi podczas posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego kwestię dotyczącą skutków ekonomicznych, jakie wynikają z wprowadzenia w roku 2011 i 2012 zmian w przepisach generujących dodatkowe i często zbędne koszty funkcjonowania szpitali lub ograniczające ich dochody.

Czytaj też: Czy szpitale czeka lawina roszczeń?

Dotyczy to m.in. wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych, podwyżki stawek VAT, podniesienia wysokości składki rentowej oraz płacy minimalnej, zmniejszenia nakładów na wypłatę nadwykonań świadczeń w 2011 roku (wynik wprowadzenia ustawy refundacyjnej), ograniczenia autonomii dyrektorów szpitali w kształtowaniu wynagrodzeń białego personelu itd.

Przedstawiciel ZPP wskazywał, że pojawiają się jednoznaczne fakty potwierdzające, że pogarsza się sytuacja ekonomiczna szpitali (m.in. wzrastają zobowiązania SPZOZ w skali kraju), co zniweczy wieloletnie starania o ustabilizowanie systemu ochrony zdrowia. Domaga się jednocześnie natychmiastowego spotkania z ministrem Bartoszem Arłukowiczem, który jak się wydaje – nie zdaje sobie sprawy z rzeczywistej sytuacji szpitali. Podkreślił, że rok 2012 będzie przełomowym i, albo uda się powstrzymać narastający kryzys, albo będzie się on bardzo dynamicznie pogłębiał.

Minister Marek Haber zwrócił się z prośbą o przedstawienie stosownych materiałów do planowanego spotkania z ministrem zdrowia, by dobrze je przygotować i zapewnić udział kompetentnych osób. Z uwagi na to, iż wiele środowisk oczekuje na rozmowy z ministrem zdrowia, poprosił o trochę czasu na zaplanowanie spotkania.

Spełniając ustalenia z posiedzenia plenarnego KWRiST w dniu 25 stycznia br., ustalono następujące, priorytetowe zagadnienia, istotne dla strony samorządowej, a dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia: ustalenie długookresowej polityki zdrowotnej państwa, wdrożenie rozwiązań usprawniających funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia (głównie szpitali, w kontekście pojawiających się symptomów pogarszania się ich sytuacji ekonomicznej), prowadzenie działań na rzecz podnoszenia jakości świadczeń medycznych, wdrożenie rozwiązań wspierających realizację przez samorządy programów zdrowotnych i innych działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.