Na Śląsku nie ma chętnych na dotacje z programu Senior-WIGOR

Czas na składanie wniosków o maksymalną dotację 250 tys. zł na otwarcie i wyposażenie dziennych domów opieki "Senior - WIGOR" powoli mija. Tymczasem do tej pory do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie zgłosił się ani jeden chętny.
Na Śląsku nie ma chętnych na dotacje z programu Senior-WIGOR
Według samorządowców kwota dofinansowania jest niewspółmiernie niska do kosztów utworzenia takiej placówki (fot. Rynek Seniora)

"Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Do końca roku ma powstać ok. 100 takich miejsc." - w taki sposób urzędnicy resortu pracy zachwalają program, który ma wesprzeć seniorów.

Tymczasem, do tej pory ani jeden samorząd z województwa nie złożył wniosku o dotację. W tym roku na pewno nie zrobi tego Urząd Miasta w Katowicach.

Dotacja jest zbyt mała

- Kwota dofinansowania jest niewspółmiernie niska do kosztów utworzenia takiej placówki - podkreśla Justyna Łukasiewicz-Musiał, rzecznik katowickiego UM. - Do tego standardy określone w uchwale dotyczące warunków lokalowych dziennych domów opieki są bardzo restrykcyjne.

Miasto znalazło dwa budynki, w których możliwe byłoby otwarcie takich domów, jednak w bardzo złym stanie technicznym. Nawet maksymalna kwota dotacji jest dla nich kroplą w morzu potrzeb.

Częstochowa się nie zniechęca

O rządową dotację planuje starać się Częstochowa. Zapewnia, że zdąży ze złożeniem wniosku do końca czerwca.

Samorządy zaznaczają też, że pieniądze na stworzenie domów opieki to jedno. Zostaje jeszcze utrzymanie ich, które będzie sporym wyzwaniem dla budżetu miast. Rząd ma zapewniać sfinansowanie 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pamiętam, że była to obietnica wyborcza Pani Ewy Kopacz.

głosujenapis, 2015-07-28 14:09:53 odpowiedz

Dla współczesnych potworem Jest SENIOR z WIGOREM. Dziś się z " Pavulonem " Goni za SENIOREM.

Eterno Vagabundo, 2015-06-30 22:28:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE