PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku nie ma chętnych na dotacje z programu Senior-WIGOR

  • Rynek Seniora    29 czerwca 2015 - 14:32
Na Śląsku nie ma chętnych na dotacje z programu Senior-WIGOR

Według samorządowców kwota dofinansowania jest niewspółmiernie niska do kosztów utworzenia takiej placówki (fot. Rynek Seniora)

Czas na składanie wniosków o maksymalną dotację 250 tys. zł na otwarcie i wyposażenie dziennych domów opieki "Senior - WIGOR" powoli mija. Tymczasem do tej pory do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie zgłosił się ani jeden chętny.
"Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Do końca roku ma powstać ok. 100 takich miejsc." - w taki sposób urzędnicy resortu pracy zachwalają program, który ma wesprzeć seniorów.

Tymczasem, do tej pory ani jeden samorząd z województwa nie złożył wniosku o dotację. W tym roku na pewno nie zrobi tego Urząd Miasta w Katowicach.

Dotacja jest zbyt mała

- Kwota dofinansowania jest niewspółmiernie niska do kosztów utworzenia takiej placówki - podkreśla Justyna Łukasiewicz-Musiał, rzecznik katowickiego UM. - Do tego standardy określone w uchwale dotyczące warunków lokalowych dziennych domów opieki są bardzo restrykcyjne.

Miasto znalazło dwa budynki, w których możliwe byłoby otwarcie takich domów, jednak w bardzo złym stanie technicznym. Nawet maksymalna kwota dotacji jest dla nich kroplą w morzu potrzeb.

Częstochowa się nie zniechęca

O rządową dotację planuje starać się Częstochowa. Zapewnia, że zdąży ze złożeniem wniosku do końca czerwca.

Samorządy zaznaczają też, że pieniądze na stworzenie domów opieki to jedno. Zostaje jeszcze utrzymanie ich, które będzie sporym wyzwaniem dla budżetu miast. Rząd ma zapewniać sfinansowanie 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • głosujenapis, 2015-07-28 14:09:53

    Pamiętam, że była to obietnica wyborcza Pani Ewy Kopacz.
  • Eterno Vagabundo, 2015-06-30 22:28:40

    Dla współczesnych potworem Jest SENIOR z WIGOREM. Dziś się z " Pavulonem " Goni za SENIOREM.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: