PARTNER PORTALU
 • BGK

Na Śląsku otwarto zmodernizowany oddział endokrynologii ginekologicznej

 • PAP/rs    13 listopada 2017 - 17:11
Na Śląsku otwarto zmodernizowany oddział endokrynologii ginekologicznej
19-łóżkowy oddział został wyremontowany i wyposażony za kwotę 3,5 mln, z czego 2,3 mln zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia. Fot. Fotolia

Zmodernizowany oddział endokrynologii ginekologicznej otwarto w poniedziałek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
• 19-łóżkowy oddział został wyremontowany i wyposażony za kwotę 3,5 mln, z czego 2,3 mln zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia.

• Zakres prac obejmował m.in. sześć kilkunastoosobowych pokoi dla pacjentek; każdy z własnym węzłem sanitarnym. Powstały także: punkt pielęgniarski, pokój wywiadu z pacjentką, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pokój badań. Oddział jest klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

• W poniedziałek otwarto również po modernizacji Oddział Niemowlęcy i Patologii Noworodka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Truchana 7.

- To pokazuje, że ministerstwo dostrzega społeczny problem par mających trudności z zajściem w ciążę - powiedział dziennikarzom dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Ireneusz Ryszkiel.

Jak zaznaczył Ireneusz Ryszkiel, jeszcze w tym roku w szpitalu zostanie otwarta Poradnia Zdrowia Prokreacyjnego.

- Niepłodność to obecnie epidemia. Jeśli się czegoś z tym nie zrobi, w Polsce zabraknie młodych ludzi do pracy, stanie się krajem emerytów. Jest potrzeba, żeby tym się zajmowały oddziały z prawdziwego zdarzenia, z zapleczem akademickim, takie jak ten - powiedział PAP śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej dr hab. Stanisław Horak.

Jak podkreślił szef oddziału prof. Paweł Madej, jednostka zyskała też nowy sprzęt. - To m.in. supernowoczesne USG, pozwalające na precyzyjną diagnostykę budowy i czynności narządu rodnego, a także sprzęt operacyjny - powiedział. Wśród planowanych działań wymienił m.in. zamrażanie komórek rozrodczych młodych osób stających w obliczu zagrażającego ich płodności leczenia nowotworów.

Zakres prac obejmował m.in. sześć kilkunastoosobowych pokoi dla pacjentek; każdy z własnym węzłem sanitarnym. Powstały także: punkt pielęgniarski, pokój wywiadu z pacjentką, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pokój badań. Oddział jest klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Klinika Endokrynologii Ginekologicznej działa w strukturach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od 1999 r. Ośrodek zajmuje się endokrynopatią okresu rozrodczego, badaniem i leczeniem niepłodności, diagnostyką i leczeniem wad rozwojowych narządu rodnego, dolegliwościami okresu menopauzy i pomenopauzalnego. Współpracuje m.in. z uniwersytetami w Monachium i Lizbonie. W ciągu 18 lat funkcjonowania oddziału hospitalizowano w nim ponad 16,5 tys. pacjentek.

W poniedziałek otwarto również po modernizacji Oddział Niemowlęcy i Patologii Noworodka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Truchana 7.

- Modernizacja objęła między innymi część sal łóżkowych oraz węzłów sanitarnych, wymieniono instalacje, dostosowując je do obecnych wymogów technicznych i prawnych, a także wydzielono trzy części oddziału z odrębnymi wejściami z zewnątrz i śluzami pomiędzy. W każdej części znajduje się punkt pielęgniarski. Warunki uległy więc znacznemu polepszeniu, co na pewno docenią pacjenci i ich rodziny - powiedziała pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła.

Chorzowski Oddział Niemowlęcy i Patologii Noworodka diagnozuje i leczy noworodki, niemowlęta oraz dzieci do 3. roku życia. Koszt inwestycji to ok. 1,3 mln zł. Miasto Chorzów przekazało na ten cel 800 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.