PARTNER PORTALU
  • BGK

Na toruńskich Bielanach budują lądowisko dla śmigłowców medycznych

  • AKC    27 kwietnia 2018 - 12:35
Na toruńskich Bielanach budują lądowisko dla śmigłowców medycznych
Helikoptery będą lądować na dachu toruńskiej lecznicy (fot. ARC)

Na dachu nowego budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu ekipy montują lądowisko dla helikopterów, które będzie ważnym elementem segmentu ratunkowego lecznicy. Bryła samego gmachu jest już prawie gotowa, trwają prace wykończeniowe.
Płyta lądowiska powstaje w technologii żelbetowej, na dachu wschodniej części obiektu. Widać już filary, na których zostanie położona. Trwają prace przy szybie windy, która połączy ją z oddziałem ratunkowym posiadającym dwie w pełni wyposażone sale operacyjne, co oznacza szybki transport i szybką interwencję medyczną dla pacjentów trafiających do lecznicy tą drogą. W bezpośrednim sąsiedztwie oddziału znajdzie się też duży zakład diagnostyczny, docelowo wyposażony w dwa tomografy oraz inne urządzenia do diagnostyki obrazowej. Płyta będzie podgrzewana, co uchroni ją przed gromadzeniem się śniegu i niebezpiecznym oblodzeniem zimą.

 - Możliwość transportu chorych za pomocą śmigłowców ratunkowych to właściwie standard, zwłaszcza gdy mówimy o szpitalu specjalistycznym obsługującym sporą część regionu. Wiadomo, że jest to znacznie szybszy środek lokomocji niż karetka, a kiedy ratuje się życie decydują sekundy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Tak może być, na przykład, gdy dojdzie do wypadku na zatłoczonej autostradzie.  

 Lądowisko na Bielanach będzie można zobaczyć już podczas majowych dni otwartych na budowie. 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł. Poza nowym budynkiem głównym, mieszczącym m.in. główny blok operacyjny z dziesięcioma salami zabiegowymi, powstają pawilony dla oddziału i poradni zakaźnych oraz oddziałów psychiatrycznych.

Inwestorem jest działająca w imieniu samorządu województwa marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Główny wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.