PARTNER PORTALU
  • BGK

Na wywóz śmieci zamiast na sprzęt i leczenie?

  • Rynek Zdrowia (Katarzyna Rożko)    30 lipca 2013 - 10:35
Na wywóz śmieci zamiast na sprzęt i leczenie?

Nowe przepisy tzw. ustawy śmieciowej zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Okazało się, że koszty wywozu śmieci w wielu szpitalach wzrosną kilkakrotnie.
Samorządy miały półtora roku na wprowadzenie przepisów ustawy z 1 lipca 2011 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą są one odpowiedzialne za zbiórkę i zagospodarowanie śmieci.

Krapkowickie Centrum Zdrowia Spółka z o.o. za wywóz komunalnych śmieci płaciło dotychczas ok. 30 tys. złotych rocznie. Po 1 lipca kwota ta może wzrosnąć nawet do 300 tys. zł na rok.

Marcin Misiewicz, prezes zarządu i dyrektor szpitala, wskazuje, że suma ta znacznie obciąży budżet placówki.

- Spodziewaliśmy się wzrostu kosztów wywozu śmieci, ale nie w takiej skali. Te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na inne potrzeby placówki, np. na zakup nowoczesnego sprzętu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prezes Misiewicz.

Jak informuje Bogusława Kornowicz, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze, opłata miesięczna za wywóz odpadów ze szpitala wynosi obecnie 31 361 zł - opłata za 12 miesięcy wynosić będzie ponad 376 tys. zł. Do końca czerwca br. kwota miesięczna za wywóz śmieci wynosiła 8 082 zł (za rok ok. 97 tys.).

- Porównując wymienione kwoty za wywóz odpadów komunalnych ze szpitala, nastąpił trzykrotny wzrost opłat - wylicza.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wywóz śmieci podrożał o 100 proc. Jak podaje rzecznik lecznicy, Agnieszka Czajkowska, w niewielkim stopniu ten koszt może obniżyć segregacja. Za niesegregowane śmieci szpital zapłaci 300 tys. zł rocznie, za segregowane 250 tys. zł.

- By segregować śmieci należałoby kupić i zamontować pojemniki na śmieci na wszystkich oddziałach. Być może należałoby jeszcze doliczyć do tego koszt etatu lub połowy etatu pracownika oddelegowanego do czuwania nad segregacją oraz przeprowadzenia akcji edukacyjnej wśród personelu i pacjentów - mówi rzecznik USK we Wrocławiu.

Decyzja o tym, czy śmieci we wrocławskim szpitalu będą segregowane, zapadnie w styczniu 2014 r.

- Z decyzją tą wiąże się zobowiązanie. Jeśli szpital wprowadzi segregację odpadów, a nie będzie jej robić, zapłaci wysokie kary - wskazuje rzecznik.

Są jednak szpitale, które o podwyżkach cen wywozu śmieci czytają tylko w gazetach. Tak jest m.in. w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Jak informuje Ryszarda Kitowska z Urzędu Miejskiego w Radomiu, władze Radomia zdecydowały, że na tym etapie wdrażania w życie nowych zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach postąpią zgodnie z artykułem 6c ustawy i ograniczą się wyłącznie do wypełnienia narzuconych przez nią obowiązków.

Treść artykułu brzmi: ''Rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne''. - Kluczowe jest tu sformułowanie: ''rada gminy może''.

Oznacza to, że nie jest to obowiązek, ale akt woli. Na obecnym etapie wdrażania nowych zadań i zdobywania doświadczeń w tym zakresie, rada miejska w Radomiu nie widziała konieczności podejmowania dodatkowych obowiązków, zwłaszcza, że w przypadku szpitala kwestia odpadów jest szczególnie złożona - wyjaśnia Kitowska.

Jak wskazuje Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich, decyzje o kosztach wywozu zapadają w samorządach i mają one prawo ustalić zasady bardziej życzliwe dla szpitali.

- Warto rozmawiać z samorządami gminnymi i zabiegać o zmiany w tym zakresie. Tym bardziej, że z prognoz wynika, że 2014 będzie trudnym rokiem dla szpitali, bo nakłady na nie praktycznie nie wzrosną - mówi Wójcik.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pllo, 2013-07-30 13:00:49

    Slyszałem w TV że jeden chłop u siebie na ogródku zakopywał, tanio brał. Wprawdzie go złapali ale takich prawdopodobnie jest wielu a kwit każdy skrobnąć potrafi i pieczęć przyłożyć. Przecież nie będziemy się spierać o głupie śmieci.
  • ZK1, 2013-07-30 12:31:46

    Powstałe różnice w opłatach za odbiór i zagospodarowanie odpadów w wymienionych przypadkach ma prawdopodobnie dwie przyczyny: 1. poprzednie ceny były bardzo mocno "żyłowane" w dół przez Zleceniodawców, 2. proponowane obecnie ceny są w niektórych przypadkach bardzo duże, gdzie nie zawsze... ma to odzwierciedlenie w metodzie odbioru i zagospodarowania. Jedynym sposobem aby uwolnić szpitale od tych dużych opłat jest wyłączenie tego typu placówek z systemu obsługi i kontroli gminnej. W wielu gminach podmioty prowadzące działalność są wyłączone z tej obsługi.  rozwiń