PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabici w wizytę

  • Przegląd prasy/PAP/Życie Warszawy    29 marca 2011 - 05:09
Nabici w wizytę

Przychodnie odmawiają przewlekle chorym przedłużania recept bez spotkania z lekarzem. To napędzanie kolejek i kasy doktorom oraz lecznicom.
Co na to NFZ? Przepisy w tej sprawie obowiązują od lat – informuje „Życie Warszawy”. Lekarz przed wystawieniem recepty powinien osobiście zbadać pacjenta.

Wiele przychodni do tej pory tego zapisu jednak nie respektowało. Dlatego NFZ rozpoczął kontrolę dokumentacji medycznej. W wielu miejscach recepty wypisywano „zaocznie” – w karcie chorego nie było nawet słowa o stanie jego zdrowia. A to nadużycie.

Brak informacji o przeprowadzonym badaniu skutkuje żądaniem od przychodni albo bezpośrednio od lekarza zwrotu pieniędzy za wypisane leki refundowane. To kwoty od jednego do kilku tysięcy złotych.

Stanowisko NFZ w sprawie recept popiera Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. – Nie dostrzegam naruszenia prawa w egzekwowaniu wymogu bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem w przypadku przedłużania stosowania leku, mówi „Życiu Warszawy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jotka, 2011-04-05 06:13:20

    Pani Kozłowskiej coś sie pomyliło. Lekarz przypisuje mi lek do konca mego zywota. To go biore. Co oczywiście nie zwalnia mnie od osobistego dbania o to czy ten lek jest skuteczny po dlugokresowym zazywaniu i dlatego tez to ja pacjent winien jestem udac się do lekarza na konsultacje. Pilka jest po st...ronie pacjenta a nie lekarza  rozwiń