PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadchodzi koniec planu B

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 maja 2011 - 06:07
Nadchodzi koniec planu B

Samorządy, które chcą skorzystać z rządowej pomocy w spłacie części zobowiązań przekształcanych szpitali, mogą składać wnioski w tej sprawie maksymalnie do 20 sierpnia.
Do połowy kwietnia z tzw. planu B skorzystało (łącznie od 27 kwietnia 2009 r., kiedy plan ruszył) 39 samorządów. Trafiło do nich z budżetu państwa 278 mln zł na spłatę części długów podległych im publicznych szpitali, które już działają w formie spółki albo są w trakcie przekształcania – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Plan B nie zachęca szpitali do komercjalizacji

W związku z tym, że od 1 lipca wejdzie w życie ustawa o działalności leczniczej, plan B będzie stopniowo wygaszany. W efekcie przestanie obowiązywać wraz z końcem roku. W tej sprawie resort zdrowia przygotował projekt nowelizacji uchwały. Zgodnie z nią mogą one składać wnioski o pomoc do 20 sierpnia tego roku. Później nie będą przyjmowane.

Czytaj też: Powiatom kończy się czas na plan B

Wnioski najpóźniej będą rozpatrzone do października. Środki na realizację programu są bowiem umieszczone w rezerwie celowej, która zgodnie ze sposobem gospodarowania środkami publicznymi musi zostać podzielona do 15 października. Do tego dnia do ministra finansów musi wpłynąć wniosek o uruchomienie środków na realizację umowy podpisanej przez samorząd z resortem zdrowia.

Czytaj też: Szpitalny plan B - przekształcenia do końca roku

Wraz z wygaśnięciem planu B samorządy będą mogły skorzystać z pomocy w spłacie szpitalnych zobowiązań na podstawie ustawy o działalności leczniczej. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć 1,4 mld zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.