PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadciąga kolejny kryzys receptowy

  • PAP    20 czerwca 2012 - 12:25
Nadciąga kolejny kryzys receptowy

Ponad 6 tys. lekarzy podpisało apel do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, by ten pilnie zajął się sprawą kolejnego kryzysu, który szykuje się w ochronie zdrowia od 1 lipca.
Chodzi o umowy na wypisywanie recept refundowanych, zawierane przez lekarzy z NFZ. Petycja w tej sprawie wpłynęła w środę do resortu – poinformował lekarski portal Konsylium24.pl. W ministerstwie trwa spotkanie w tej sprawie, m.in. z udziałem przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej oraz NFZ.

W petycji do szefa MZ lekarze podkreślili, że zgodnie z ustawą refundacyjną 1 lipca zawarte przez NFZ z większością lekarzy kontrakty uprawniające do wystawiania ubezpieczonym pacjentom recept na leki refundowane przestaną obowiązywać.

„Pomimo postulatów, propozycji, próśb i interwencji samorządu lekarskiego, lekarskich związków zawodowych, stowarzyszeń lekarzy, a nawet Rzecznika Praw Pacjenta, nowe wzory umów przedstawione przez Narodowy Fundusz Zdrowia są skrajnie restrykcyjne dla lekarzy, nakładając na nich bardzo wysokie kary umowne za nawet najdrobniejsze, formalne uchybienia na każdej recepcie” – zaznaczono w petycji.

Zaznaczono w niej także, że „wobec braku jakichkolwiek ustępstw, a nawet woli rozmów ze strony NFZ”, Naczelna Rada Lekarska oraz przedstawiciele innych organizacji lekarskich wezwali lekarzy do niepodpisywania proponowanych umów.

„Jeśli NFZ nie zmieni warunków zawartych w standardzie umowy, ogromna liczba polskich pacjentów, zwłaszcza tych chorujących przewlekle, pomimo posiadania ubezpieczenia, od 1 lipca 2012 r. zostanie pozbawiona możliwości wykupienia leków z przysługującą im zniżką” – podkreślają lekarze.

Petycje do Arłukowicza w dniach 24 maja – 15 czerwca podpisało w sumie 6003 lekarzy. Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska organizuje w środę spotkanie ws. planowanego protestu lekarzy, którzy od 1 lipca zapowiadają wypisywanie tylko pełnopłatnych recept. Zaproszeni zostali minister zdrowia, RPO, p.o. prezes NFZ oraz przedstawiciele prezydenta i premiera.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.