PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadwykonania szpitali zapłacone do 29 grudnia. Prezes NFZ potwierdza

  • aw/PAP    22 grudnia 2017 - 12:00
Nadwykonania szpitali zapłacone do 29 grudnia. Prezes NFZ potwierdza
Prezesa NFZ Andrzej Jacyna (Fot. PTWP)

NFZ wybrał jako priorytetowe kilka dziedzin: onkologię, intensywną terapię, położnictwo (porody).
• Do 29 grudnia NFZ ma przelać na konta szpitali pieniądze za tzw. nadwykonania z poprzednich lat za świadczenia onkologiczne, porody czy intensywną terapię - poinformował p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

• Po raz pierwszy NFZ dostał dotację z budżetu państwa - 1 mld zł.

• Sytaucję w kolejnych latach ma poprawić nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, 

 

Placówka medyczna, żeby uzyskać pieniądze z puli dotacji w wysokości 1 mld zł z budżetu państwa, musi podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia ugodę. "Chcemy objąć tym procesem ugód wszystkie świadczenia nadlimitowe, ponadumowne, które zostały wykonane od 2006 r. do końca września 2017 r., jak również w drugim etapie postępowania ugodowego objąć wszystkie nadwykonania wykonane w czwartym kwartale tego roku" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii Andrzej Jacyna.

"Mamy nadzieję, że do 29 (grudnia) na kontach szpitali wylądują środki finansowe wynikające z ugód, które zostaną zawarte na świadczenia zrealizowane w poprzednich latach, jak również te świadczenia, które są dzisiaj w postępowaniach sądowych, jak również te świadczenia, które zrealizowano w 2017 r. i które chcemy zapłacić 100-procentowo" - powiedział dziennikarzom p.o. prezesa NFZ.

W poprzednich latach wiele placówek medycznych, domagając się od Funduszu pieniędzy za wykonane ponad limit w kontrakcie usługi, zdecydowało się na wejście w spory sądowe.

1 mld zł to pieniądze z dotacji, której wydzielenie z budżetu państwa było możliwe dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na ten rok. Przepisy weszły w życie w połowie grudnia. Na ich mocy Narodowy Fundusz Zdrowia, co do zasady uzyskujący przychód ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, otrzymał dotację.

Jest perspektywa na kolejne lata

Andrzej Jacyna odniósł się też do podpisanej niedawno nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, dzięki której stopniowo do 2025 roku mają wzrastać do 6 proc. PKB publiczne nakłady na ochronę zdrowia.

"Wreszcie mamy perspektywę wzrostu tych nakładów do takiego poziomu, który być może będzie wystarczający, być może będzie wymagał korekty, ale to jest po raz pierwszy zadekretowany ustawowy obowiązek wzrostu tych nakładów. Jednocześnie po raz pierwszy Narodowy Fundusz Zdrowia dostał dotację z budżetu państwa, która to dotacja umożliwi nam zapłatę za nadwykonania za lata poprzednie" - mówił Jacyna.

Wyjaśnił, że NFZ wybrał jako priorytetowe kilka dziedzin: onkologię, intensywną terapię, położnictwo (porody).

"Za te świadczenia płacimy w pierwszej kolejności. Po prostu jest łatwo zawrzeć na nie ugodę, bo tu chcemy zapłacić pełną cenę. Natomiast pozostałe zakresy świadczeń będziemy negocjować po 1 stycznia i będziemy dalej podpisywali ugody tak, żeby wyczerpać wszystkie zobowiązania, które dzisiaj posiadamy" - mówił Jacyna.

Dodał, że kwota zobowiązań to 3 mld zł (plus zobowiązania za ostatni kwartał 2017 r.), a na wypłaty za świadczenia ponadlimitowe będzie przeznaczony "1 mld zł z dotacji z budżetu państwa" plus 800 mln zł środków własnych NFZ.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.