Naginają prawo w placówkach medycznych

Omijanie przepisów dotyczących czasu pracy to najczęściej łamane regulacje prawne w placówkach ochrony zdrowia – wynika z ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy.
Naginają prawo w placówkach medycznych

W województwie świętokrzyskim połowa osób zatrudnionych w lecznicach ma też problem z wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego, a co piąta umowa o pracę jest nieprawidłowo przygotowana.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu w Kielcach, wyniki przeprowadzonych kontroli w zakładach opieki zdrowotnej w województwie świętokrzyskim wskazują, że przepisy prawa pracy są notorycznie łamane.

– W 29 proc. kontrolowanych placówek nieprzestrzegane są normy dotyczące doby pracy, a wynika to z planowania pracy w nadliczbowych godzinach. Podobnie wygląda zachowanie przepisów określających kwestie dobowego odpoczynku po dyżurach. W większości, bo aż w 57 proc. placówek wykryto nieprawidłowości dotyczące treści regulaminów pracy, które polegały m.in. na braku aktualnych rozkładów czasu pracy – wymienia Kaszycka.

W blisko połowie zakładów (43 proc.) pracownicy nie otrzymali pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia. Jedna trzecia kontrolowanych placówek nie zapewniała też swoim pracownikom odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego. Kontrola dotyczyła podmiotów publicznych i prywatnych.

W efekcie kontrolerzy inspekcji wystąpili do pracodawców z 207 wnioskami. Trzy sprawy skierowali do sądu i ukarali placówki pięcioma mandatami. – Skala nieprawidłowości wskazuje jednak na konieczność w kolejnych latach kontynuacji szczegółowej kontroli tych zakładów – komentuje Kaszycka.

Jak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy „Przestrzeganie przepisów prawa pracy w placówkach ochrony zdrowia” (przedstawiono ją 11 września podczas posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy), podobnie sytuacja wygląda w całym kraju.

Według PIP dużym problemem jest także terminowe wypłacanie wynagrodzeń za nadliczbowe godziny pracy. Nieprawidłowości w tym zakresie inspektorzy stwierdzili w prawie 19 proc. skontrolowanych podmiotów, przy czym w 10 proc. nie wypłacono go w ogóle 64 pracownikom. Także skargi pracowników najczęściej dotyczyły nieterminowej wypłaty wynagrodzenia.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE