Najlepsze szpitale też mają długi

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 19-10-2010
  • drukuj
Rośnie liczba szpitali niepublicznych, które osiągnęły podobne wyniki jak najlepsze placówki publiczne. Wśród nich wiele jest podmiotów samorządowych przekształconych w spółki.
Najlepsze szpitale też mają długi

Olsztyński szpital MSWiA w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii (pierwszy wśród placówek wielospecjalistycznych), urazówka w Piekarach Śląskich (najlepszy szpital jednoprofilowy) i Pleszewskie Centrum Medyczne (pierwsze wśród szpitali niepublicznych) to zwycięzcy tegorocznego rankingu „Bezpieczny szpital” przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ).

Ankiety wypełniło 258 lecznic, czyli niemal jedna trzecia działających w Polsce. Zamknięcie roku na plusie finansowym plusie wskazało 62 proc. szpitali. Rok temu było ich 72 proc.

Najlepsze placówki łączy jeden problem: wielomilionowe niezapłacone rachunki za przyjęcia pacjentów ponad limit określony w umowach z NFZ. Dotąd fundusz pod koniec roku płacił za nadprogramowe przyjęcia (przynajmniej części pacjentów). Dyrektorzy ostrzegają, że jeśli NFZ nie wróci do tej praktyki, będą w końcu musieli ograniczyć leczenie chorych – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE