PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpierw restrukturyzacja szpitali, potem dostosowanie do standardów

  • gazetaprawna.pl, RR/Rynek Zdrowia    24 marca 2014 - 13:23
Najpierw restrukturyzacja szpitali, potem dostosowanie do standardów

Władze samorządowe województwa świętokrzyskiego zabiegają o środki unijne na modernizację szpitali oraz na ich restrukturyzację. W kwietniu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR) ma zadecydować, czy umieścić projekt na liście inwestycji dofinansowywanych przez UE w ramach kontraktu terytorialnego.
Do końca 2016 r. wszystkie placówki muszą spełnić standardy techniczne i sanitarne określone przez ministra zdrowia. Te, które chcą dalej funkcjonować, muszą zostać zmodernizowane. Tymczasem z danych Związku Powiatów Polskich wynika, że dostosowanie wszystkich istniejących zakładów opieki zdrowotnej do tych wymogów może kosztować nawet 13 mld zł. Ani rządu ani samorządów na to nie stać.

- Środki, o które zabiegamy nie będą przeznaczone tylko na remonty i modernizacje. Nie miałoby sensu ich wydatkowanie bez szczegółowej analizy, w której należy uwzględnić działania restrukturyzacyjne i konsolidacyjne szpitali - zaznacza Maria Fidzińska-Dziurzyńska, dyrektor departament budżetu I finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Skarbnik województwa podkreśla, że szpitale muszą najpierw dokonać zmian organizacyjnych zmierzających do poprawy ich rentowności i dopiero potem myśleć o finansowaniu inwestycji. - Chodzi o uzdrowienie sytuacji w ochronie zdrowia, a nie tylko o unowocześnienie szpitali - dodaje.

W Świętokrzyskiem myślą o zapewnieniu pieniędzy na oba cele. - Być może zgłosimy w MIR dwa kompatybilne projekty - jeden realizowany w ramach Regionalnego Funduszu Społecznego, a drugi w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego. W pierwszym chodzi o sfinansowanie działań restrukturyzacyjnych i wdrożenie nowoczesnego zarządzania, a w drugim o sfinansowanie inwestycji - informuje nas Fidzińska-Dziurzyńska.

Na pomysły Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach samorządowcy z innych województw patrzą uważnie, jak na swoisty pilotaż, ponieważ działania te wpisują się w koncepcję powołania Funduszu Modernizacji i Restrukturyzacji, nad którą pracuje Związek Powiatów Polskich. FMiR ma być rozwiązaniem dla samorządów, które mają kłopot z placówką, ale nie chcą jej prywatyzować.

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, FMiR ma być spółką z udziałami głównie samorządu województwa, ale także powiatów, które zechcą przystąpić do projektu. Zajmie się dostosowaniem bazy szpitalnej do wymogów rozporządzenia ministra zdrowia (chodzi przede wszystkim o placówki powiatowe, bo te są często w złym stanie technicznym). Fundusz będzie dysponował kwotą 50 mln euro, z czego 60 proc. mają stanowić środki europejskie. Pozostałe 40 proc. to wkład własny samorządów oraz ich partnerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.