PARTNER PORTALU
  • BGK

Nakłady na służbę zdrowia wzrosną w ciągu 10 lat

  • PAP/MN    11 września 2017 - 10:14
Nakłady na służbę zdrowia wzrosną w ciągu 10 lat
W resorcie zdrowia trwają prace, by w tym roku zapłacić szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku. (fot. pixabay)

Projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia zostanie uzgodniony na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek, 12 września.
Jak wcześniej mówił o projekcie szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł, chodzi o "możliwość skorzystania z nadzwyczajnej pomocy budżetowej dla najbardziej potrzebnych zakupów w służbie zdrowia".

Podczas poniedziałkowego spotkania w NIL wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala podkreśliła, że za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.

W projekcie, jak wcześniej informowano, zawarto "cały szereg różnych potrzeb służby zdrowia, które mogłyby być sfinansowane właśnie w taki sposób"; m.in. program zdrowia dzieci w szkole, ale także "rodzaj dotacji dla NFZ, tak aby np. w ramach możliwości świadczeniodawców zredukować najdłuższe kolejki, przede wszystkim do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego".

Czytaj tez: Budżet NFZ: Miliardy na skrócenie kolejek do lekarza i sprzęt dla szpitali

Głowala poinformowała także, że w resorcie zdrowia trwają prace, by w tym roku zapłacić szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku.

"Trwają prace, żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem" - powiedziała Głowala.

Zastrzegła jednak, że prace trwają i "nie chciałaby się odkrywać, bo jest to decyzja przede wszystkim Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia". "Chciałabym tylko to zapowiedzieć" - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-09-11 10:45:49

    Kolejna hucpa! Chory system, który wymaga odwagi i zdecydowania od władz staje się zakładnikiem politycznych sondaży! Zdesperowani ludzi woleli by płacić te 5 - 1o zł za pierwszą wizytę wiedząc, że otrzymają skierowanie i szybszy termin wizyty u specjalisty! Ale to nie w tym bantustanie dla gojów ...  rozwiń