Nakręca się spirala zadłużeń szpitali

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 01-03-2012
  • drukuj
W 2011 r. znów wzrosły zobowiązania szpitali publicznych. Wynoszą one już ponad 10 mld zł.
Nakręca się spirala zadłużeń szpitali

Może to być początek spirali zadłużeń szpitali – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Nadchodzi szpitalne tsunami

Placówki służby zdrowia, które w tym roku wykażą ujemny wynik finansowy, już w kolejnym mogą być zmuszone do przekształcenia się w spółki. A dane z Ministerstwa Zdrowia pokazują, że sytuacja finansowa szpitali jest coraz trudniejsza. Długi placówek na koniec 2011 r. wyniosły 10 mld zł, a wymagalne, czyli te, których termin spłaty minął, 2,37 mld zł.

Zdaniem Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich, nadchodzi szpitalne tsunami. Wzrost o ponad 10 procent długów wymagalnych może być początkiem spirali zadłużania się placówek służby zdrowia.

Dotychczas planuje się, że samorządy będą mogły korzystać z dodatkowych pieniędzy na przekształcanie szpitali do końca przyszłego roku. Samorządy postulują, by było to do końca 2015 r., bo nie chcą podejmować decyzji o przekształcaniu placówek w spółki pod presją czasu – pisze „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przekształcenie w spółki też nic nie da ,jeśli szpitale nie będą bardzo dobrze zarządzane a finansowanie z NFZ będzie mizerne i nie do końca transparentne.Różnice w podziale środków na poszczególne regionalne NFZ są niedopuszczalne, ponieważ wszyscy bez wyjątku płacimy tyle samo "na zdrowie&quo...t; Brak rządowego pomysłu na organizację ochrony zdrowia jest widoczny gołym okiem.Oby ten stan trwał jak najkrócej bo za chwilę dla wielu będzie za późno! A może właśnie o to chodzi? Makabra! rozwiń

samorzadowiec, 2012-03-01 13:46:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE