PARTNER PORTALU
  • BGK

Narodowy Instytut Onkologii. Minister zdrowia powołał specjalny zespół

  • PAP/KDS    12 marca 2018 - 16:09
Narodowy Instytut Onkologii. Minister zdrowia powołał specjalny zespół
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powołał zespół, który pracuje nad koncepcją budowy NIO. (fot. PTWP)

Do końca czerwca Ministerstwo Zdrowia przedstawi projekt koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powołał zespół, który ma się tym zająć. Gdzie będzie się mieścił?
  • Zadaniem Zespołu jest opracowanie projektu koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Zespół ma zakończyć działalność po zrealizowaniu tego celu, nie później niż 30 czerwca.
  • Pracami - jako przewodniczący - pokieruje kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Piotr Czauderna.
  • Środowisko onkologiczne od lat deklaruje gotowość utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii.

W składzie zespołu są m.in. konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej Maciej Krzakowski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kielcach Stanisław Góźdź, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu Adam Maciejczyk, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie Ewa Lech-Marańda oraz kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Mirosław Markiewicz.

W pracach zespołu uczestniczyć będą również: ordynator Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Tomasz Szczepański, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Jan Walewski oraz przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Jacek Fijuth.

Czytaj więcej: Świętokrzyskie Centrum Onkologii z nowym cytobusem

W 2013 r. o utworzeniu instytutu mówił m.in. ówczesny szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha. W myśl tamtej koncepcji, Narodowy Instytut miał powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie oraz Bydgoszczy i być trzonem, na którym opierać się miało leczenie onkologiczne w Polsce. Instytut miał koordynować działania zarówno w obszarze leczenia chorób nowotworowych, jak i szkolenia lekarzy w dziedzinie onkologii.

W 2014 r. ówczesny konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski podnosił, że konieczne są jasne standardy leczenia onkologicznego oparte na rzetelnej wiedzy, stale aktualizowane, z uwzględnieniem regionalnych możliwości. Wskazywał, że potrzebne jest umocowanie ustawowe takich standardów oraz instytucji, która je stworzy, przeszkoli lekarzy i będzie monitorować przestrzeganie tych standardów, np. - jak proponował - mógłby powstać Narodowy Instytut Onkologii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że zachorowalność na choroby nowotworowe będzie nadal rosnąć. W 2008 r. na całym świecie wykryto ją u 13 mln osób, a 7 mln chorych zmarło. W 2030 r. liczba zachorowań onkologicznych zwiększy się do ponad 21 mln, a liczba zgonów - do 13 mln.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.