PARTNER PORTALU
  • BGK

Następuje zapaść lecznictwa geriatrycznego

  • GK    27 grudnia 2011 - 12:23
Następuje zapaść lecznictwa geriatrycznego

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosiła resort zdrowia o informacje na temat działań mających poprawić system opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym.
„Systematycznie postępuje proces starzenia się polskiego społeczeństwa. Tymczasem polski system opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym jest niewydolny oraz nieprzygotowany na gwałtownie postępujące zmiany demograficzne” – czytamy w wystąpieniu rzecznik praw obywatelskich.

Z przedstawionej RPO przez przewodniczącą oraz członka zespołu do spraw gerontologii przy ministrze zdrowia informacji pt. „Geriatria i opieka geriatryczna w Polsce w roku 2011: stan obecny i pilne wyzwania” wynika, że niewystarczające jest kształcenie lekarzy z zakresu geriatrii.

„Następuje zapaść lecznictwa geriatrycznego – nie otwiera się nowych poradni geriatrycznych, nie zwiększa się liczby łóżek geriatrycznych, a w kolejnych szpitalach likwidowane są oddziały geriatryczne lub podejmowane są działania ograniczające koszty funkcjonowania tych oddziałów” – argumentuje rzecznik.

Jednocześnie zwraca uwagę na to, że nadal brak jest standardów postępowania przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu geriatrii. Poza tym system finansowania świadczeń geriatrycznych nie uwzględnia specyfiki terapii i opieki geriatrycznej, skazując geriatrię na marginalizację ze względu na wielochorobowość pacjentów geriatrycznych.

Rzecznik zwraca także ministrowi zdrowia uwagę na brak sprawnego systemu gwarantującego rzeczywistą pomoc rodzinom opiekującym się osobami starszymi, np. ośrodków opieki krótkoterminowej.

„Władze państwowe powinny przygotować odpowiednie działania i rekomendacje dla polityki państwa i samorządu terytorialnego, które pozwoliłyby na realną poprawę jakości życia osób starszych i wydłużenie okresu niezależnej egzystencji seniorów oraz poprawę jakości leczenia geriatrycznego i dostępności do świadczeń zdrowotnych” – uważa rzecznik.

. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2011-12-28 12:08:56

    Ale po co. Herr Tusk powiedział, że nie lubi staruchów, bo są za "Radiem Maryja" lub Smoleńskiem. Przekazują młodemu pokoleniu plebejski patriotyzm. A tak "przyciśnie" ich podwyżkami cen, opłat oraz leków i do ziemi!!! Przecież w Polsce od dawna nie buduje się Domów Spokojnej St...arości i hospicjów!!! Pełzająca eutanazja sama przyjdzie pod nasze drzwi!!! Gratuluję PO dobrego samopoczucia a Premierowi "skorumpowanych" Orlików  rozwiń