PARTNER PORTALU
 • BGK

Nasze dzieci są szczerbate

 • PAP    3 kwietnia 2013 - 13:08
Nasze dzieci są szczerbate

Prawie 90 proc. dzieci badanych przez Fundację Wiewiórki Julii ma zaawansowaną próchnicę, a niemal połowa – wady zgryzu.
W ramach akcji „Podróże Wiewiórki Julii" stomatolodzy - wolontariusze badają dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach i domach dziecka.

W badaniach prowadzonych przez fundację od września 2012 roku brało udział 2586 dzieci z 40 szkół podstawowych i gimnazjów w wieku od 5 do 15 lat. Jak się okazało, 89,79 proc. choruje na próchnicę i wymaga natychmiastowego leczenia stomatologicznego.

W wielu przypadkach jest to próchnica wtórna. U 42 proc. badanych trzeba było usunąć co najmniej jeden ząb, u 41 proc rozpoznano wady zgryzu.

Jak zaznacza Prezes Fundacji Wiewiórki Julii dr Dżulietta Kiworkowa, wnioski nasuwają się same: dzieci nie dbają o higienę jamy ustnej a także nie mają zapewnionej należytej opieki stomatologicznej. Problem narasta z wiekiem - próchnicę rozpoznano u 79,9 proc. 5-latków, 90,5 proc. 7-latków i 91,8 proc. 15-latków.

Rozwijająca się na zaniedbanych zębach próchnica jest początkiem wielu innych, poważnych chorób nie tylko jamy ustnej.

„Wszystkie choroby zaczynają się w jamie ustnej. Poczynając od przewlekłego kataru u dzieci, poprzez alergie czy problemy z przewodem pokarmowym. Nie ma szans by dziecko było zdrowe jeśli jego zęby są zaatakowane próchnicą!" - podkreśla dr Dżulietta Kiworkowa.

Przyczyn złego stanu uzębienia jest wiele: brak systemowej opieki profilaktyczno - leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym, niska świadomość prozdrowotna rodziców, brak środków na leczenie dzieci, utrudniony dostęp do publicznych placówek dentystycznych, źle zorganizowana i niesprawnie funkcjonująca opieka dentystyczna w kraju, zamykanie gabinetów stomatologicznych w szkołach.

„Stan uzębienia polskich dzieci jest z roku na rok coraz bardziej dramatyczny. Pomimo zdecydowanie lepszych warunków w gabinetach dentystycznych, postępu nauki, bogacenia się społeczeństwa, zęby naszych najmłodszych rodaków się psują" - można przeczytać w materiałach fundacji.

Cytowana tam jest także wypowiedź Henryki Krzywonos: „W trakcie jednej z akcji Fundacji Wiewiórki Julii poznałam kobietę, która stwierdziła, że jej 4 letniemu dziecku nie trzeba jeszcze myć ząbków!

Światowa Organizacja Zdrowia nakłada na nasz kraj obowiązek zmniejszenia wskaźnika próchnicy u dzieci do poziomu 80 proc. Ma on zostać spełniony do 2020r.

„Konieczne jest zatem zabezpieczenie dotychczas funkcjonujących gabinetów stomatologicznych w szkołach, szczególnie, że jest to miejsce, w którym świadczenia stomatologiczne mogą otrzymać dzieci z rodzin o niskich dochodach oraz te z rodzin wielodzietnych" - podkreśla Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

„Wyniki badań stanu uzębienia dzieci są na tyle niepokojące, że upoważniają do podejmowania niekonwencjonalnych metod jego poprawy, do których zaliczam tzw. dentobusy" - konkluduje rzecznik.

Po Polsce jeżdżą już mammobusy i krwiobusy - niedługo na naszych drogach pojawią się dentobusy Wiewiórki Julii z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie. Mają oferować kompleksową opiekę stomatologiczną.

Mobilna opieka medyczno - stomatologiczna z powodzeniem działa w wielu krajach świata, m.in. w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Niemczech, czy Francji.

W Polsce Dentobus Wiewiórki Julii pojawi się w pierwszej kolejności w małych miastach i wsiach, wszędzie tam gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Celem Fundacji Wiewiórki Julii jest zebranie środków na zakup i wyposażenie początkowo jednego, a w kolejnych latach trzech dentobusów, które będą przemierzać całą Polskę celem zapewnienia pomocy stomatologicznej najmłodszym.

Akcja „Podróże Wiewiórki Julii" wystartowała 20 września 2012 r. Badania odbywają się cyklicznie, w każdy czwartek i piątek, na terenie całej Polski. Każda placówka - np. szkoła lub dom dziecka może zgłosić się do udziału w bezpłatnej akcji poprzez wypełnienie formularza na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Bogdan Sitnicki - Stryków, 2013-04-04 09:31:28

  Za ten stan rzeczy nikt nie ponosi w Polsce odpowiedzialności. Bada się natomiast skrupulatnie pana profesora, który sejm chcial w powietrze wysadzić, czy jest zdrowy czy chory i jaki był motyw Jego działania.
 • dr Marek, 2013-04-03 14:26:13

  Nasze dzieci są szczerbate i GARBATE bo jak donosi PAP i TVP to 80% dzieci ma problemy z kręgosłupem. To nie Norma kochani to ma swoją nazwę PATOLOGIA
 • krzyciel, 2013-04-03 13:32:09

  Higiena jest ważna. Ale ważniejszy jest dostęp do stomatologów. W Gdańsku - na NFZ - graniczy to z cudem. A prywatnie nie każdego stać. Kiedyś dentysta był w każdej szkole - ale komuś to przeszkadzało...