PARTNER PORTALU
  • BGK

Nepotyzm czai się też w szpitalach

  • Rynek Zdrowia (Ryszard Rotaub)    2 sierpnia 2012 - 12:26
Nepotyzm czai się też w szpitalach

Rząd zastanawia jak ograniczyć nepotyzm polityczny w spółkach skarbu państwa. Tymczasem z tą samą patologią mamy do czynienia przy obsadzaniu dyrektorskich stanowisk w szpitalach samorządowych.
Czy proces przekształcania lecznic w spółki prawa handlowego wyeliminuje partyjny klucz w rozdzielaniu posad?

Kiedy „Gazeta Wyborcza” napisała 17 lipca, że połową szpitali w województwie świętokrzyskim kierują osoby związane z PSL, a kolejni dyrektorzy zapisują się do tej partii, wydawało się, że będzie stanowcza reakcja – oburzenie, dementi, protest... Nic z tych rzeczy.

– To samorząd jest odpowiedzialny za funkcjonowanie swoich jednostek i podejmuje decyzję, czy dana osoba spełnia oczekiwania – skwitował sprawę poseł Marek Gos z PSL, członek zarządu wojewódzkiego PSL, który w latach 2006-2010 jako członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiadał za sektor zdrowia. Słowem: kto rządzi, ten obsadza. I nikomu nic do tego.

W województwie świętokrzyskim rządzą ludowcy z marszałkiem Adamem Jarubasem. Jak przeczytać można w oficjalnym życiorysie na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, jest on prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL, w latach 2002-2004 był wicedyrektorem Oddziału Regionalnego KRUS, a w latach 2004-2006 wicedyrektorem Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach.

Układ polityczno-personalny w praktyce oznaczać może, że gdy jakiś dyrektor kiepsko zarządza szpitalem, to partyjni koledzy biorą go w obronę. I nikomu nic do tego, bo polityczną odpowiedzialność ponosi rządząca w regionie partia.

Czytaj też: Gdy interes parii przysłania interes społeczny

W tym kontekście konkursy na dyrektorów są potrzebne jak kwiatek do kożucha. Za przykładem z góry idą dyrektorzy szpitali. Po co im samodzielni ordynatorzy z konkursu, skoro w miejsce ordynatora można powołać kierownika oddziału, co umożliwia ustawa o działalności leczniczej i rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą?

Przeciwko takim praktykom protestuje m.in. Świętokrzyska Izba Lekarska.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: