PARTNER PORTALU
  • BGK

Nepotyzm czai się też w szpitalach

  • Rynek Zdrowia (Ryszard Rotaub)    2 sierpnia 2012 - 12:26
Nepotyzm czai się też w szpitalach

Rząd zastanawia jak ograniczyć nepotyzm polityczny w spółkach skarbu państwa. Tymczasem z tą samą patologią mamy do czynienia przy obsadzaniu dyrektorskich stanowisk w szpitalach samorządowych.
Czy proces przekształcania lecznic w spółki prawa handlowego wyeliminuje partyjny klucz w rozdzielaniu posad?

Kiedy „Gazeta Wyborcza” napisała 17 lipca, że połową szpitali w województwie świętokrzyskim kierują osoby związane z PSL, a kolejni dyrektorzy zapisują się do tej partii, wydawało się, że będzie stanowcza reakcja – oburzenie, dementi, protest... Nic z tych rzeczy.

– To samorząd jest odpowiedzialny za funkcjonowanie swoich jednostek i podejmuje decyzję, czy dana osoba spełnia oczekiwania – skwitował sprawę poseł Marek Gos z PSL, członek zarządu wojewódzkiego PSL, który w latach 2006-2010 jako członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiadał za sektor zdrowia. Słowem: kto rządzi, ten obsadza. I nikomu nic do tego.

W województwie świętokrzyskim rządzą ludowcy z marszałkiem Adamem Jarubasem. Jak przeczytać można w oficjalnym życiorysie na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, jest on prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL, w latach 2002-2004 był wicedyrektorem Oddziału Regionalnego KRUS, a w latach 2004-2006 wicedyrektorem Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach.

Układ polityczno-personalny w praktyce oznaczać może, że gdy jakiś dyrektor kiepsko zarządza szpitalem, to partyjni koledzy biorą go w obronę. I nikomu nic do tego, bo polityczną odpowiedzialność ponosi rządząca w regionie partia.

Czytaj też: Gdy interes parii przysłania interes społeczny

W tym kontekście konkursy na dyrektorów są potrzebne jak kwiatek do kożucha. Za przykładem z góry idą dyrektorzy szpitali. Po co im samodzielni ordynatorzy z konkursu, skoro w miejsce ordynatora można powołać kierownika oddziału, co umożliwia ustawa o działalności leczniczej i rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą?

Przeciwko takim praktykom protestuje m.in. Świętokrzyska Izba Lekarska.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.