PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ do likwidacji. Minister zdrowia zdradza szczegóły

  • PAP    18 lutego 2016 - 14:43
NFZ do likwidacji. Minister zdrowia zdradza szczegóły

Według ministra przedstawienie koncepcji zmian ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy.(fot. PTWP)

W czwartek (18 lutego) w Katowicach minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy przedstawiony zostanie plan likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
- To nie jest likwidacja dla likwidacji, tylko jeśli mówię o uprawnieniu obywatelskim to znaczy, że odchodzimy od modelu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a instytucją, która prowadzi powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest NFZ i w tym sensie jego istnienie jest bezprzedmiotowe – powiedział minister PAP podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

- Oczywiście to nie znaczy, że likwidujemy płatnika, tylko odpowiedzialność za płacenie za świadczenia zdrowotne będzie spoczywała na kimś innym - prawdopodobnie na jakiejś agendzie wojewody – dodał.

Według ministra przedstawienie koncepcji zmian ma nastąpić „w ciągu kilku miesięcy”. - W tej chwili pracują zespoły, które ją opracowują zaczynając od strategii, proszę o cierpliwość – mówił Radziwiłł. Likwidacja NFZ według obecnych zapowiedzi ma nastąpić nie wcześniej niż w 2018 r.

Poprzednik Radziwiłła na stanowisku ministra zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala mówił podczas jednego z kongresowych paneli, że nie można zestawiać „siermiężnego” systemu budżetowego znanego wielu obywatelom z czasów PRL z tym, który zostanie być może wprowadzony w Polsce.

- Dobrze się stało, że przesunęliśmy termin likwidacji na 2018 r., żeby się przyglądać – mówił. Zaznaczył, że NFZ wykształciła bardzo dobrych specjalistów i ma niskie koszty funkcjonowania.

Pytany o sprawę ewentualnego usamodzielnienia się Instytutu Onkologii w Gliwicach – obecnie jest oddziałem Instytutu w Warszawie - minister Radziwiłł powiedział tylko: „Badamy sprawę. Nic więcej na razie nie mam do powiedzenia. Na pewno nie będzie to decyzja pochopna”. O usamodzielnienie gliwickiego szpitala zabiega wiele środowisk w regionie, m.in. marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, ostatnio kampanię w tej sprawie prowadzą śląskie media.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • radar, 2016-02-19 11:46:39

    Pisuary zrobią takie zamieszanie,że przez 20lat nikt się w niczym nie połapie,