PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ dofinansowuje programy zdrowotne. Do samorządów trafiły tysiące, a nawet miliony złotych

  • MN    9 sierpnia 2017 - 11:09
NFZ dofinansowuje programy zdrowotne. Do samorządów trafiły tysiące, a nawet miliony złotych
Fundusz pokrywa część kosztów na programy zdrowotne, zależnie od wielkości samorządu. (fot. PTWP)

Samorządy od tego roku mogą występować do NFZ o dofinansowanie programów zdrowotnych. Po zakończeniu pierwszego naboru okazało się, że było wielu chętnych na pieniądze z funduszu. Ale nie wszyscy otrzymali dofinansowanie.
• W woj. śląskim przyznano wsparcie dla programów zdrowotnych aż na 1,22 mln zł. Dużo projektów zaakceptowano też na Mazowszu i Opolszczyźnie - wynika z sondy DGP.

• Są także województwa, gdzie nie przyznano żadnych dofinansowań, np. wielkopolskie i łódzkie.

• Ci, którzy nie załapali się na dofinansowanie, mają szansę skorzystać z tegorocznej edycji, ale czasu na złożenie wniosku jest mniej niż miesiąc.

Gminy, powiaty i województwa od tego roku mogą występować do NFZ o dofinansowanie programów zdrowotnych, dzięki zapisowi w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewidywano jednak, że nie będzie z tego zapisu większych korzyści, głównie ze względu na nie najlepszą kondycję finansową funduszu.

Jak wynika z sondy „Dziennika Gazety Prawnej”, wcale nie jest ,tak źle, bo wszystkie oddziały NFZ ogłosiły postępowania w tej sprawie.

Gazeta podaje, że po 13 programów wsparły oddziały NFZ z Warszawy (wartość 400 tys. zł), Opola (420 tys. zł) i Katowic (aż 1,22 mln zł). W Małopolsce i na Lubelszczyźnie oceniono pozytywnie po 10 programów – dofinansowanie wyniesienie kolejno 334 tys. zł i 138 tys. zł.

Oddział świętokrzyski dofinansuje sześć programów kwotą 529 tys. zł, a podkarpacki – dwa projekty na 32,2 tys. zł.

Czytaj też: NFZ aneksuje umowy ze szpitalami poza siecią w 4 regionach. Będą kolejne

Wnioski można było składać do 15 marca. Nie wszyscy jednak zyskali dofinansowanie. Są województwa, gdzie żaden program nie otrzymał wsparcia – tak było w Wielkopolsce (odrzucono 5 projektów), Łódzkiem (dwa projekty) i na Podlasiu (jeden projekt). Zgodnie z przepisami, na dofinansowanie nie mogą liczyć projekty, które powielają się z tym, co chorym należy się z ubezpieczenia zdrowotnego.

Gazeta dodaje, że w woj. kujawsko-pomorskim na osiem programów wsparcie dostały trzy, a na Pomorzu nie wpłynął żaden wniosek na tegoroczne działania.

Samorządy, które nie skorzystały z tegorocznej edycji, mają jeszcze niecały miesiąc, by złożyć wniosek dotyczący 2018 r. Nabór w większości oddziałów kończy się z początkiem września. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2017-08-10 10:52:22

    NIEUCTWO!!!! Pismaku MN! Lubelszczyzny na mapie nie ma a jeżeli wiesz, to wskaż gdzie leży owa kraina? Użyłeś określenia i nie znasz jego znaczenia, bo Lubelszczyzna, to inaczej lubelska ziemia, zaś obecne woj. lubelskie, nie lubelska ziemia, nie Lubelszczyzna, a pisarz historię ściemnia! ... Panie redaktorze MN - treść artykułu ujawniła, że nieuctwo wylazło i niedouczenie obnażyła! Morał!! Wolność mamy i kłamstwo wmawiamy, a to utwierdza, iż coraz więcej nieuków mamy! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa  rozwiń