PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ musi mieć konkurencję

  • DM/Rynek Zdrowia    15 września 2010 - 14:06

Nie tylko sport bazuje na konkurencji... Konkurencja między płatnikami jest warunkiem koniecznym dla poprawy efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej - wynika z najnowszego raportu Ernst & Young.
Żeby konkurencja między płatnikami mogła zaistnieć, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki: konieczna jest wielość płatników oraz możliwość wyboru płatnika przez pacjenta – czytamy w najnowszym raporcie Ernst & Young.

Według Łukasza Zalickiego, partnera zarządzającego działem doradztwa biznesowego Ernst & Young, pula pieniędzy, jakimi dysponował Narodowy Fundusz Zdrowia, co roku zwiększała się o kilkanaście procent. Nie wpłynęło to jednak na poprawę efektywności systemu opieki zdrowotnej.

– Niestety samo zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną bez zmian strukturalnych i bez reorganizacji całego systemu, nie poprawi jakości usług ani ich standardów – twierdzi Zalicki.

Autorka raportu dr Barbara Więckowska wskazuje, że w Polsce nie istnieje system przekazywania zrozumiałej informacji pacjentom oraz instytucjom zewnętrznym. Nie istnieją także wystarczające bodźce do poszukiwania efektywności, zarówno po stronie płatnika, jak i świadczeniodawcy, czy pacjenta.

– Potrzebne jest zastosowanie zasad gry rynkowej, aby zracjonalizować nasz system opieki zdrowotnej – uważa Łukasz Zalicki.

Jednym z rozwiązań, które mogą wpłynąć na racjonalizację polskiego systemu opieki zdrowotnej, proponowanych w raporcie, jest wprowadzenie wielu konkurujących płatników w obszarze bazowego koszyka świadczeń z równoczesnym oferowaniem takiego produktu przez NFZ.

Według autorów raportu możliwe jest też wprowadzenie wielu konkurujących płatników w obszarze komplementarnego doubezpieczenia społecznego z równoczesnym oferowaniem takiego produktu przez NFZ.

Resort zdrowia zamierza wprowadzić konkurencję w zakresie obowiązkowych składek zdrowotnych. Warunki dla konkurencji wśród płatników, mają być gotowe już w 2011 r.

Pilotaż zmian ma ruszyć w 2012 r. w województwach: pomorskim i dolnośląskim. Nowy system ma zacząć działać od 2014 r. W 2011 r. Ministerstwo Zdrowia chciałoby rozpowszechnić dodatkowe polisy i uporządkować przepisy, tak, by szpitale, zwłaszcza publiczne, nie bały się podpisywać umów z firmami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ela, 2010-09-17 10:41:17

    Oczywiście, że powinien mieć konkurencję. Dajcie mi wybór, a natychmiast przekażę składki do prywatnego ubezpieczyciela!!!