PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ nie zapłaci mniej za procedury kardiologiczne

  • PAP    16 grudnia 2011 - 10:48
NFZ nie zapłaci mniej za procedury kardiologiczne

Poziom finansowania procedur kardiologicznych w roku 2012 na pewno nie będzie mniejszy niż do tej pory – zapewnił w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Piątkowa „Rzeczpospolita” podała, że kardiolodzy wykonujący tzw. procedury inwazyjne, np. w trakcie zawału, nie dogadali się z NFZ. Według „Rz” w proponowanych właśnie placówkom kontraktach ceny zabiegów spadną od 5 do 22 proc.

Czytaj też: NFZ za leczenie zawału zapłaci mniej

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił, że dokonane zmiany dotyczą dostosowania wyceny świadczeń kardiologii inwazyjnej do rzeczywistych kosztów (głównie ze względu na spadek cen stentów – umieszczanych wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia drożności).

„Na sierpniowym spotkaniu w centrali NFZ z konsultantem krajowym prof. Grzegorzem Opolskim nie było w tym względzie rozbieżności. Ustalono też wtedy, że środowisko kardiologów przedstawi propozycje zmian wyceny innych procedur, tak jednak, aby całkowite nakłady na kardiologię pozostały na podobnym poziomie” – powiedział Troszyński.

„Krótko mówiąc, chodziło o to, aby pozyskane z procedur stentowych środki finansowe mogły stanowić podstawę do zwiększenia wyceny innych procedur kardiologicznych” – dodał rzecznik NFZ.

Szef sekcji kardiologii inwazyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Robert Gil powiedział „Rz”, że „stracą szpitale i pacjenci, szczególnie ci najciężej chorzy, u których przed zabiegiem trzeba wykonać dodatkową, specjalistyczną diagnostykę”.

Prof. Gil przyznaje, że dotąd NFZ płacił za wiele z tych zabiegów więcej, niż one kosztowały. „Od lipca rozmawialiśmy z NFZ nad urealnieniem cen. Dzięki temu, że za niektóre zabiegi dostawaliśmy więcej pieniędzy, było nas stać na wykonanie badań, za które NFZ oddzielnie nie płaci” – mówi na łamach „Rz”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.